KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jiří Navrátil (KDU-ČSL): Penze dnes odpovídají více než 45 % a po valorizaci to bude 51 % průměrné m
Zpět

Jiří Navrátil (KDU-ČSL): Penze dnes odpovídají více než 45 % a po valorizaci to bude 51 % průměrné mzdy

Přidáno 21. 2. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Červnové zvýšení důchodů zřejmě bude menší, než nyní vyplývá ze zákona. V průměru vzroste jen o 750 korun. Vláda tak rozhodla kvůli vysokým výdajům. Je to ovšem změna, kterou nemůže schválit sama - musí projít parlamentem a podepsat ji musí prezident. Jak se k návrhu politici postaví? Odpovídal i poslanec za KDU-ČSL a člen rozpočtového výboru a výboru pro sociální politiku.

„Věřím v to, že v Poslanecké sněmovně převládne zodpovědnost nad populismem. My všichni si musíme uvědomit, že státní rozpočet je jeden jediný a má své plusy i minusy a my nemůžeme zadlužit další generace dalším a dalším navyšováním schodku," řekl k projednávání mimořeádné valorizace v Poslanecké sněmovně Jiří Navrátil. 

„Musíme hájit rozpočtová pravidla. Není možné každoročně navyšovat ztrátu v důchodovém systému. Vždyť jenom v letech například 2012 a 2013 byl schodek -50 miliard korun. A pokud bysme takhle v tom pokračovali, tak predikce ukazuje, že deficit v roce 2050 by ročně na důchodovém systému mohlo dělat 300 000 000 Kč. Já chci opravdu znovu zopakovat, že důchody vůči průměrné mzdě se za doby vlády, této vlády Petra Fialy zvedly za 14 měsíců k úrovni 51 % průměrné mzdy," dodal Jiří Navrátil.

Více zde.

kategorie Z médií