KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jiří Navrátil (KDU-ČSL): Lidem se zdravotním postižením umožňujeme žít v přirozeném domácím prostřed
Zpět

Jiří Navrátil (KDU-ČSL): Lidem se zdravotním postižením umožňujeme žít v přirozeném domácím prostředí

Přidáno 23. 1. 2024
Ilustrační foto
TV POLAR

Sociální služby v Moravskoslezském kraji se stále zlepšují. O tomto tématu hovořil náměstek hejtmana a poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL) v rubrice Transformace na TV POLAR. Transformace sociálních služeb přináší lidem se zdravotním postižením možnost žít v domácím, tedy v komfortnějším prostředí.

„Hlavním cílem transformace sociálních služeb v celé České republice, tedy i u nás v Moravskoslezském kraji, je umožnit klientům život v přirozeném prostředí. To v praxi znamená přestěhovat je do bytů a malých domácností, kde mohou vést běžný důstojný život. Jde nám zkrátka o to, aby se cítili lépe než ve velkých zařízeních, kde bývá obvykle 85 až 100 lidí,“ vysvětlil Jiří Navrátil.
 
Transformace sociálních služeb v regionu úspěšně probíhá už od roku 2003. Byl to právě Moravskoslezský kraj, který s transformací v České republice začal jako první. „S transformací sociálních služeb jsme začali v roce 2003. Zrušili jsme některá stará sociální zařízení, například zámek Nová Horka. U takovýchto zařízení byla potíž například v tom, že nám památkáři nedovolili vybudovat toalety a vyhovující sociální zázemí. Proto jsme se rozhodli, že budeme klienty stěhovat do malých kolektivů,“ prohlásil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a dodal, že doposud se takto podařilo přemístit na tisíc uživatelů služeb.
 
Jiří Navrátil také v rozhovoru poděkoval všem sociálním pracovníkům, kteří v transformaci hrají klíčovou roli. „Velký dík zde patří zejména sociálním pracovníkům, protože jejich práce není jednoduchá. S našimi klienty tráví denně spoustu času, když spolu chystají snídaně či chodí nakupovat,“ řekl Navrátil.

Více zde.

kategorie Z médií