KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jiří Horák (KDU-ČSL): Vstup Finska do Severoatlantické aliance výrazně zvýší bezpečnost Evropy
Zpět

Jiří Horák (KDU-ČSL): Vstup Finska do Severoatlantické aliance výrazně zvýší bezpečnost Evropy

Přidáno 13. 4. 2023
Ilustrační foto
Týdeník FORUM

Rusové proklamovali, že nechtějí mít hranici s Aliancí, a teď ji budou mít dvakrát delší než doposud, je to strategická prohra, říká poslanec za KDU-ČSL Jiří Horák, který je členem zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, výboru pro obranu a také členem Stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO.

„Vstup Finska do Severoatlantické aliance výrazně zvýší bezpečnost Evropy. Rusové proklamovali, že ze strategického hlediska pro ně má reálný význam, aby se NATO nepřibližovalo k jeho hranicím. V důsledku jejich agresivní války se ale stal pravý opak, hranice NATO a Ruské federace se v podstatě zdvojnásobila. Druhá skutečnost je, že se reálně zvýšila síla Severoatlantické aliance. Finsko totiž dává více jak dvě procenta HDP na obranu,“ říká poslanec za KDU-ČSL.  
 
„O vstup do Aliance se pokouší také Švédsko, proti je ale pořád Turecko a Maďarsko. 
Vztahy uvnitř Aliance jsou nyní však nejpevnější v historii. Maďarsko jenom hraje vlastní hru která souvisí i s jeho vnitřní politikou. V NATO je ale za černou ovci. Co se týče Turecka, tak to k tomu má nějaké konkrétní důvody, má na Švédsko konkrétní politické požadavky. Myslím si ale, že jeho vstup do NATO nakonec schválí,“ vysvětluje Jiří Horák.
 
Více zde.

kategorie Z médií