KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jiří Horák (KDU-ČSL): Rok od vypuknutí války na Ukrajině. Nezamýšlené důsledky
Zpět

Jiří Horák (KDU-ČSL): Rok od vypuknutí války na Ukrajině. Nezamýšlené důsledky

Přidáno 14. 2. 2023
Ilustrační foto
Security magazín

KOMENTÁŘ: Téměř před rokem vypukl největší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války, způsobený ruskou agresivní snahou rozšířit svoji imperiální moc po vzoru Sovětského svazu a předchozího carského Ruska

V tuto chvíli ještě netušíme, jak celý konflikt dopadne. Není vůbec jisté, zda Ukrajinci ubrání svoje východní teritoria, ale stejně tak nelze vyloučit, že se jim podaří nějaký významný ofenzivní průlom. A není to překvapivé. Z historie válek a konfliktů vidíme, jak obtížné je predikovat jejich vývoj.


Již teď jsou zřejmé některé nezamýšlené důsledky, se kterými Rusové na začátku tohoto konfliktu, této “speciální vojenské operace“, stoprocentně nepočítali. Prvním z nich je předpokládaný, a dle mého názoru již nevyhnutelný, vstup Finska a Švédska do NATO. 

Dalším momentem je, že Rusko ztrácí významným způsobem odběratele energií. Pro Evropu je výpadek ruských energetických surovin přechodně také bolestný, nicméně jsem přesvědčen, že jsme schopni tyto energie v relativně krátké době dostatečně nahradit.

Dalším dlouhodobým důsledkem, který bude pro Rusko velmi nepříjemný, bude postupný nárůst závislosti na Číně, ať už formou vývozu surovin nebo formou závislosti na čínských financích a investicích.

Více zde.

kategorie Z médií