KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jihomoravský kraj má plán na boj proti suchu za půl miliardy
Zpět

Jihomoravský kraj má plán na boj proti suchu za půl miliardy

Přidáno 15. 12. 2020
Ilustrační foto
ovodarenstvi.cz

V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.

Studie shrnuje všechny dosavadní dokumenty a opatření týkající se sucha, hospodaření s povrchovou vodou, zadržování vody v krajině, protierozních opatření či zásobování pitnou vodou v kraji. Analýza zkoumala i vědecké práce a další dostupné materiály za období let 2010 až 2019. Studie tak podle Zámečníka dává ucelený přehled o tom, jaké kroky je potřeba udělat na jižní Moravě v souvislosti s globálními klimatickými změnami.

"Díky studii máme nachystaný investiční plán pro boj proti suchu. Pro území Jihomoravského kraje je více než 40 projektů za půl miliardy," uvedl náměstek. Doplnil, že studii bude možné od úterý zhlédnout na webu kraje.

Projekty jsou podle něj už nachystány, čeká se na vypsání dotačních titulů, které by pomohly s jejich financováním. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že kraj už v nynějším rozpočtu počítá se zvýšením prostředků na boj proti sucha. Je také přichystaný případně pomoci obcím, v jejichž katastru by se projekt uskutečnil, se zpracováním žádosti či s projektovou dokumentací. "Není to tak, že kdyby nebyla dotace, že projekt vrátíme zpátky do šuplíku. Budeme se snažit na ně hledat finanční prostředky a realizovat je," uvedl jihomoravský hejtman.

Více zde.

kategorie Z médií