KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Je suis Bečva, objevuje se po celém Česku. Znalec: Nevím, kdy posudek dokončím
Zpět

Je suis Bečva, objevuje se po celém Česku. Znalec: Nevím, kdy posudek dokončím

Přidáno 19. 3. 2021
Ilustrační foto
Deník.cz

Nepomáhají protestní akce občanů, kteří požadují zjištění příčin hromadné otravy ryb v řece Bečvě a potrestání viníků, ale ani apel rybářů či snahy politiků o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Policie ani po půl roce neuzavřela šetření největší ekologické havárie posledních desetiletí. Únik kyanidu loni v září zamořil čtyřicet kilometrů dlouhý úsek řeky Bečvy a otrávil desítky tun ryb. Lidé na Přerovsku se dnes obávají toho, že se nad vyšetřováním „zavře voda“.

„Od hromadné otravy ryb jedovatým kyanidem uplyne v sobotu 20. března přesně půl roku. A to je dost dlouhá doba na to, aby veřejnost znala pravdu. Policie ale dosud žádné informace, které by se týkaly toho, kdo je původcem, nezveřejnila. I proto se k celé záležitosti budeme v Senátu opět vracet,“ řekla místopředsedkyně Senátu a senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Té vadí i to, že se na informace o průběhu šetření vztahuje mlčenlivost.

„Je potřeba se zamyslet nad tím, jestli je v pořádku, že se tají věci, týkající se poškození životního prostředí a ohrožení zdraví. U složitých případů trvá šetření půl roku, což je doba, kterou lze respektovat. Ta lhůta ale právě uplynula. Znovu se proto obrátím na státního zástupce, aby prověřil, zda nedochází k neodůvodněným průtahům. Budí to totiž dojem, že chtějí věc zamést pod koberec,“ soudí senátorka.

Více zde.

kategorie Z médií