KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Je jednoduché politiku odsoudit, každý by se měl nějak veřejně angažovat, myslí si lidovec Gaudyn
Zpět

Je jednoduché politiku odsoudit, každý by se měl nějak veřejně angažovat, myslí si lidovec Gaudyn

Přidáno 8. 10. 2021
Ilustrační foto
slisty.cz

„Je velmi jednoduché politiku odsoudit. Mladým lidem se tu pořád říká, že politika je špína. Mně samotnému říkali, že je to špína a co tam vůbec lezu, že mě to zkazí. Ono je mnohdy nejsnazší říct, že je všechno zkorumpované, ale tak to prostě není. Svět není černobílý, a pokud s tím někdo má něco dělat, tak jsme to právě my mladí,” říká Radovan Gaudyn, předseda Mladých lidovců a lídr KDU-ČSL v Ústeckém kraji kandidující ze čtvrtého místa za koalici Spolu.

V rozhovoru pro Studentské listy mluví pětadvacetiletý politik také o tom, co ho přivedlo k lidovcům, o nešťastné debatě o stejnopohlavních manželstvích nebo o sýrech na pizze Quattro formaggi.

Co vás přivedlo do politiky?
Vždycky jsem se o politiku zajímal, o veřejné dění a o to, co se děje kolem mě. Když mi bylo osmnáct, rozhodoval jsem se, kam jít a jak se společensky angažovat. To mě přivedlo k mladým lidovcům, vyplnil jsem přihlášku a poslal ji na Karlovo náměstí 5. Tehdy jsem tam nikoho neznal, ale ke KDU-ČSL jsem měl blízko už předtím. Takhle jsem se dostal do organizovaného světa politiky a neuvěřitelně mě to chytlo. Začalo mě to bavit, a to byl impuls k tomu se víc zajímat a začal jsem se v tom cítit jako doma. Myslím, že každý by se měl nějak veřejně angažovat a každý by se měl zajímat o své okolí.

Proč právě KDU-ČSL? Je to kvůli víře?
Já sám jsem věřící člověk, ale nejsem katolík, jsem evangelík. V KDU-ČSL jsem, protože je mi blízká křesťanská demokracie. Je to ideologický proud, který dostal hlavní slovo po druhé světové válce. Začalo to v Německu a v německy mluvících státech a byla to odpověď na léta strávená ve válce, kdy zde byl odpor jak k pravici a kapitalismu, tak ke komunismu. Ani jedno z toho není správnou cestou, hledejme střed.

Ten proud mě oslovuje sociálně tržním hospodářstvím, i když přesnější termín by byl zodpovědně-tržní hospodářství, který na jedné straně naprosto respektuje soukromé vlastnictví, ale na druhé straně říká, že je potřeba být v počínání zodpovědný vůči společnosti a že nelze všechno nechat na podnikatelích, aby si dělali, co chtějí, a aby tu vládla anarchie. Takže pro mě je to především o tom myšlenkovém proudu a hledání střední cesty, protože se jasně ukazuje, že státům, kde dlouhodobě vládne křesťanská demokracie, se daří lépe než ostatním státům.

Více zde.

kategorie Z médií