KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pozvání senátorky Vítkové na Boskovicko
Zpět

Pozvání senátorky Vítkové na Boskovicko

Přidáno 8. 4. 2022
Ilustrační foto
Týden u nás

Kaplička na Boskovicku nazývaná U Otylky je již od roku 1965 zapsána na Státním seznamu kulturních památek a je chráněná dle zákona o památkové péči. Péče se jí ale moc nedostávalo, jelikož vlastníci pozemku neměli finanční prostředky a tehdejší režim sakrální stavby spíše likvidoval. V roce 1999 byla lokalita zaregistrovaná jako Významný krajinný prvek a v roce 2004 iniciovala Jaromíra Vítková, tehdejší místostarostka Boskovic, podporu z dotací od několika donátorů a 14. srpna 2004 se konalo Slavnostní žehnání.

„Toto místo mám velmi ráda již od dětství. Náchází se zde studánka s „léčivou vodou“. První písemná zmínka o této vodě je zaznamenaná v Knize boskovického měšťana. Kronikář Antonín Jan Pardubický uvedl, že boskovický žid Jákob Poláček si díky vodě ze studánky uzdravil oči. Uzdravení zde bylo více, a tak boskovický lazebník Hohannes Trolle zakoupil pozemek se studánkou a v roce 1751 zde nechal postavit kapličku, která byla zasvěcena sv. Otýlii. Místo se tak od té doby nazývá U Otylky,“ popsala vznik kapličky členka Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Vítková.

Během oprav a Slavnostního žehnání zjistila Vítková, že ani mnoho občanů Boskovic toto zajímavé místo nezná, a rozhodla se tak společně s Klubem českých turistů vyznačit trasu, která vede místem U Otylky. Navíc společně s Orel jednota Boskovice pořádají každoročně Pochod po stopách Pátera Ševčíka, který vede k Otylce. Výlet je nenáročný a je vhodný pro rodiny s dětmi i pro seniory. Zvu vás proto všechny na toto krásné místo," doplnila senátorka Vítková.  

Více zde.

kategorie Z médií