KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Dětské skupiny jsou důležitá zařízení a mají rozhodně své místo
Zpět

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Dětské skupiny jsou důležitá zařízení a mají rozhodně své místo

Přidáno 12. 7. 2021
Ilustrační foto
my FACE

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) zastupuje už pátým rokem obyvatele obvodu Blansko v Senátu. Témata, kterými se zabývá, jsou především školství, životní prostředí, doprava – silnice 43, kultura a další.

Paní senátorko, dlouhodobě upozorňujete v  souvislosti s  epidemií Covid-19 na neutěšenou situaci v  mateřských školách a  dětských skupinách. Co Vám vadí?
S dětskými skupinami dlouhodobě spolupracuji. V senátním obvodu Blansko jsem jim například rozvezla respirátory jako dar od Senátu. V současné době se připravuje novela zákona o dětských skupinách a v Senátu budu zpravodajkou v rámci Stálé komise pro rozvoj venkova. Dlouhodobě se také snažím o ustanovení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání, která by měla být složená ze zástupců MŠMT, MPSV, MF a popřípadě MZ. Ministerstva mezi sebou nekomunikují, a to je velký problém. Například mateřské školy se otevřely od 12. 4. 2021 nejprve pro děti, které mají povinné předškolní vzdělávání, ale dětské skupiny ne. V České republice je celkem 1124 dětských skupin s kapacitou pro 16 až 17 tisíc dětí. Z toho je celá řada těch, které mají povinnou předškolní výchovu, kde se jim plnohodnotně věnují. Jsem přesvědčena, že tyto situace by nemusely být tak vyhrocené, pokud by ministerstva mezi sebou komunikovala.

Mluví se o  „přeměně“ dětských skupin na jesle. Jaký je na to Váš názor?
Vnímám dětské skupiny jako důležitá zařízení, která doplňují mateřské školy. V případě nedostatečné kapacity v mateřské škole tak může rodič umístit dítě do dětské skupiny. V novele zákona o dětských skupinách se objevila řada ustanovení, která v praxi přinášejí problém. Do dětské skupiny by podle návrhu měly chodit děti jen do 3 let věku. Pokud takové omezení nastane a v obci není mateřská škola, bude to pro samosprávy obrovský problém. Dále se řeší kvalifikační předpoklady pečujících osob a samotné financování. Některé děti navštěvují dětskou skupinu jen některý den v týdnu, proto má dětská skupina registrovaných více dětí a střídají se. Se současným zněním nesouhlasím. Pokud se v Poslanecké sněmovně nepodaří důležité pozměňovací návrhy přijmout, jsem připravena zareagovat v rámci následného projednávání v Senátu.

Vím, že jste zásadně proti tomu, aby ve školkách či jeslích byly děti mladší tří let. Proč?
Myslím si, že dítě do tří let by mělo být doma. Vzdělávání a péče dětí předškolního věku je základem dalšího učení, získání dobré práce a zapojení do společnosti, je to důležitý stupeň vzdělání, kde se vytváří přirozený vztah k poznávání. Nejlepším místem pro rozvoj dítěte v útlém věku je jeho rodina, která nejlépe zná, co dítě potřebuje. Pokud to ale situace neumožňuje, dětské skupiny jsou plnohodnotná zařízení, která fungují a rodičům nabízejí přijatelné podmínky.

Více zde.

kategorie Z médií