KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich: Vláda nechtěla být za tu zlou, nouzový stav plánovala hodit na hejtmany
Zpět

Jan Grolich: Vláda nechtěla být za tu zlou, nouzový stav plánovala hodit na hejtmany

Přidáno 16. 12. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

V minulém týdnu už jsme si mysleli, že se situace v nemocnicích zlepšuje, nakonec jsme se dostali zpátky na stejná čísla, popsal aktuální epidemickou situaci v kraji jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj kabinet Andreje Babiše (ANO) v boji se současnou vlnou koronaviru zaspal. „Přitom my jako hejtmani jsme viděli stejné predikce jako vláda a říkali jsme, že se musí něco stát. A dokud jsme nezačali v uvozovkách křičet, tak se nedělo nic,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Epidemická situace ve vašem kraji nebyla dobrá, jak to u vás vypadá aktuálně?
Já to nechci úplně hodnotit. Sleduju pouze počty hospitalizovaných a lidí na jednotkách intenzivní péče. V minulém týdnu už jsme si mysleli, že se situace v nemocnicích zlepšuje, protože to po víkendu vypadalo dobře, ale nakonec jsme se dostali zpátky na stejná čísla. I nyní to po víkendu vypadá dobře, ale dokud nebudeme mít čísla za úterý a za středu, tak nechci tvrdit, že je to na nějaké sestupné tendenci. Zatím to tak nevnímám, pořád máme kolem devíti set lidí v nemocnicích a přes sto šedesát na JIPkách. Dále od víkendu je to vždycky o něco méně, po víkendu se tam zase lidé dostanou. Třeba to tento týden tak nebude, ale zatím to nejsem schopen potvrdit.

Když zmiňujete nemocnice, vy jste na konci listopadu prohlásil, že nemocnice v Jihomoravském kraji nápor pacientů s covidem-19 nezvládnou, pokud se vláda a hygiena rychle neproberou a nezačnou dělat razantnější opatření. Udělal podle vás končící kabinet Andreje Babiše nakonec potřebné kroky?
My jsme neříkali úplně konkrétní kroky, co má vláda dělat. Na to oni mají hygieny a experty. Říkali jsme, že je potřeba omezit sociální kontakty, to vláda nějakým způsobem udělala. Já jsem už potom nehodnotil, zda ta opatření mohla být nějak logičtěji nastavena, zda mohla být přísnější nebo mírnější. To já opravdu nechci hodnotit. Za mě je důležité, že se prostě něco vydalo, alespoň nějaké sociální kontakty se omezily a vypadá to, že se ta křivka opravdu začala zastavovat. Jestli začne padat dolů nebo po Vánocích zase poroste nahoru, to ukáže až čas.

Více zde. 

kategorie Z médií