KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Uprchlickou vlnu jsme zvládli a zvládáme velice dobře
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Uprchlickou vlnu jsme zvládli a zvládáme velice dobře

Přidáno 14. 6. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Praha přivírá dveře uprchlíkům. Pozítří končí centrum ve Vysočanech s tím, že je metropole přeplněná. Jak je připravená jižní Morava? Proč končí centrum pro uprchlíky na brněnském Výstavišti? A co ho nahradí? O tom promluvil lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Já si myslím, že my jsme tu vlnu zvládli a zvládáme velice dobře. Já jsem byl asi před 14 dny v Německu a tam jsem se ptal našeho partnerského regionu, kolik oni hostí ukrajinských uprchlíků a tam to nikdo nevěděl. Oni je vůbec neregistrují. My se tady bavíme o tom, že by stát měl mít data, aby viděl, kolik lidí je ve které škole, jaké ubytovně. Takové informace nemáme ani o českých občanech. Ti lidé prostě fluktuují, naprosto přirozeně fluktuují, nemají důvod nám pořád dokola nahlašovat, že se vrací například do místa svého bydliště na Ukrajinu, nebo že se posunou do jiného státu, nemají k tomu tu motivaci a já si myslím, že je to naprosto přirozené. Jsou to uprchlíci, kteří utíkají před válkou a my nemůžeme chtít, aby každý svůj krok nahlašovali," uklidnil Grolich veřejnost.

Vyjádřil se také k záležitosti uzavření centra pro uprchlíky v pražských Vysočanech: „Já se domnívám, že se nemůže stát, aby v Praze nebylo asistenční centrum. Buď jednání mezi ministerstvem, Ústředním krizovým štábem a Prahou dopadnou tak, že se bude provozovat dál v tom stejném režimu, anebo předpokládám, že to asistenční centrum někdo převezme a bude ho nadále provozovat. Myslím si, že je úplně nesystematické, aby tam, kde přichází nejvíc lidí, nebylo asistenční centrum. Myslím si, že u nás v Jihomoravském kraji by mě nikdy nenapadlo, že bychom to asistenční centrum uzavřeli, přestože jsme hned v pořadí druzí ohledně náporu uprchlíků."

Více zde.
 

kategorie Z médií