KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Nové výjezdové základny záchranářů šetří energii i životní prostředí
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Nové výjezdové základny záchranářů šetří energii i životní prostředí

Přidáno 20. 3. 2024
Ilustrační foto
Jihomoravský kraj

„Sedmého března jsme otevřeli dvě nové moderní a energeticky úsporné výjezdové základny ve Veselí nad Moravou a Kyjově. Ve Veselí spotřebují na vytápění jednoho čtverečního metru za rok jen 17 kWh. K tomu využívají energii ze zemních vrtů a solárních panelů. V Kyjově to je vymyšlené podobně. Kromě toho mají záchranáři konečně pořádné zázemí - šatny, dezinfekční box, sklady a parkovací místa přímo u budovy. A v Kyjově si navíc pochvalují strategické umístění základny, díky kterému se sanitky dostanou rychleji na silnici první třídy," vysvětluje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Slavnostní otevření dvou nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se uskutečnilo ve čtvrtek 7. března 2024.

Zatímco záchranáři ve Veselí nad Moravou vyjíždí za pacienty z nové základny už od ledna, v Kyjově zahájili provoz v únoru.

Nové dvoupodlažní základny jsou dimenzované i pro případné navýšení počtu výjezdových skupin a vyznačují se vysokou energetickou úsporností. Jihomoravský kraj na ně získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. U veselské základny za 90 milionů korun činí podpora 43,4 milionu korun, u kyjovské za celkovou cenu 104 miliony korun kraj získal dotaci 46,8 milionu korun.

Budovy využívají energii ze zemních vrtů pomocí tepelného čerpadla a ze dvou fotovoltaických elektráren. Pouze čtvrtina roční spotřeby energie je elektrická energie ze sítě. Dešťové vody ze střech a zpevněných ploch jsou akumulovány v nádržích a při nadbytku regulovaně vypouštěny do kanalizace nebo vsakovány do okolního terénu.

Součástí základen jsou šatny, dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, odpadu a parkovací místa u hlavní budovy. Kyjovská základna navíc disponuje strategickým umístěním s přímým napojením na silnici první třídy, což umožňuje rychlé vyjetí sanitek.

Otevřením základen ve Veselí nad Moravou a Kyjově se završil projekt modernizace šesti výjezdových stanovišť, který Jihomoravský kraj zahájil před dvěma lety.

kategorie Z médií