KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Nejlevnější je to, co nespotřebujete. Energetickou náročnost snižujeme kontin
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Nejlevnější je to, co nespotřebujete. Energetickou náročnost snižujeme kontinuálně

Přidáno 29. 4. 2024
Ilustrační foto
Stavebniserver.com

Snižovat množství spotřebované energie a zvyšovat podíl té vyrobené z obnovitelných zdrojů dává smysl skoro všude. Ještě o něco větší pak u velkých firem a velkých správních celků, jako je Jihomoravský kraj. V PKV pomáháme těmto projektům vzniknout a pomáháme získat dotační financování na ně navázané. O tom, k čemu všemu to bude dobré a jak kraj v energetice uvažuje, mluví v rozhovoru přímo hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Podle tiskové zprávy budete chystat dvanáct projektových dokumentací na fotovoltaické elektrárny (FVE). Podle čeho se vybíraly budovy, na které je budete instalovat?

‍Výběr budov probíhal ve dvou kolech. Nejdříve jsme vybrali ty s velkou spotřebou elektrické energie. Dále jsme zohlednili možnost připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě, aby bylo možné případnou nespotřebovanou elektrickou energii "přeposlat" do jiné krajské budovy prostřednictvím komunitní energetiky.

Jakou má v tomto ohledu kraj strategii – kde už fotovoltaiky jsou a kam se do budoucna chystají? Podle jakého klíče? A kde se na to vezmou prostředky?

‍Jako kraj chceme dát fotovoltaiku na co nejvíc krajských budov tak, aby to mělo optimální výkon. Musíme brát ohled na velikost přetoků do distribuční sítě, aby to bylo maximálně 20-30 % roční výroby. Ideální je, aby se většina spotřebovala přímo v místě. Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren předpokládáme do 10 MWp. Zdroje financování budou převážně z rozpočtu Jihomoravského kraje. Doplníme je o podporu z Evropských fondů (Operační program životního prostřední, Modernizační fond, Národní plán obnovy). U některých projektů zajistíme část finančních zdrojů z úspor pomocí metody EPC.

‍Více zde.

kategorie Z médií