KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Na ničivou větrnou smršť se nedá připravit
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Na ničivou větrnou smršť se nedá připravit

Přidáno 24. 6. 2022
Ilustrační foto
Právo

Když se v listopadu 2020 stal Jan Grolich jihomoravským hejtmanem, neměl tušení o tom, s jakými ranami osudu se bude muset ve své funkci vypořádat. Jen co odezněla jarní vlna koronaviru a na dohled byly prázdniny, zpustošilo před rokem několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Z hejtmana se tak rázem musel stát krizový manažer, který společně s hasiči a policisty řídil první záchranné a odklízecí práce.

Co se vám po roce od tornáda vybaví jako první?
Určitě je to chvíle, kdy jsem dorazil do Moravské Nové Vsi, což bylo asi hodinu potom, co se tudy tornádo prohnalo. Začínalo se tehdy stmívat, p matuji si, co se tam dělo, jaký to byl chaos. A pak mám druhý obrázek. Bylo to následující den ráno, kdy jsme stejné místo projížděli po krizovém štábu s hasiči a policií. Bylo to zase jiné, vidět tu zkázu za plného denního světla.

Jak jste se za ten uplynulý rok, který přinesl tornádo, podzimní vlnu covidu a uprchlickou krizi, změnil vy?
To by měl říct někdo jiný. Ale v rámci krizového řízení jsme museli všechno zvládnout, takže určitě mě to nějakým způsobem změnilo, ale těžko říct, jak. Je pravdou, že nedávno jsem měl přednášku na Mendelově univerzitě v Brně, kde jsem mluvil právě o krizovém řízení. A uvědomil jsem si, že toho bylo tolik, a přitom se všechny věci vměstnaly do roku a půl. Jestli jsem ale jistější nebo pevnější v kramfl ecích, to není na mě, abych to hodnotil.

Více zde.

kategorie Z médií