KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Na jižní Moravě žijeme v jiných číslech. Značka Spolu má i nadále smysl
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Na jižní Moravě žijeme v jiných číslech. Značka Spolu má i nadále smysl

Přidáno 30. 11. 2023
Ilustrační foto
Deník N

Strana se nehodnotí podle průzkumů, ale výsledků, říká jihomoravský hejtman Jan Grolich. V rozhovoru pro Deník N mluví mimo jiné o tom, co může jeho domovská KDU-ČSL dělat s nízkými preferencemi. Vládu, jejíž součástí lidovci jsou, bude podle něj historie hodnotit především na základě toho, jak zvládla situaci po vypuknutí ruské války na Ukrajině.

Koalice Spolu, jejíž součástí jste byli v minulých parlamentních volbách, v průzkumech stagnuje, její podpora spíše klesá. Jak hodnotíte výkon vlády v první polovině volebního období?
V prvním poločase jsme stihli udělat ta nejtěžší rozhodnutí. Rozhodně pozitivně hodnotím to, jak jsme zvládli vypuknutí války na Ukrajině. To si myslím, že bude historicky jediná věc, která se bude v tomto volebním období hodnotit – jak jsme zvládli tuto státnickou zkoušku. Myslím, že jsme obstáli na výbornou. Nikdo si nebude pamatovat a nikdo se nebude v dějepise učit, jaká byla sazba DPH na jaký produkt. Před takto velkou zkouškou, jakou byl začátek války, jsme v Česku dlouho nestáli a obstáli jsme v ní dobře. To je za mě podstatné. Zároveň ale chápu aktuální složitou situaci. Vláda musela přijít s úspornými opatřeními. Část lidí podle mě čekala, že koalice bude ještě ostřejší. Druhá část pak bude vždycky kritizovat jakýkoliv škrt, takže v tomto směru vláda není v dobré pozici. Ale vzhledem k tomu, že důležitá rozhodnutí už padla, je pro mě to, že podpora stagnuje nebo mírně klesá, pozitivním překvapením. Tedy to, že není výrazný propad. Před vládou jsou další dva roky a z rozhodnutí, která doteď udělala, může v druhé polovině období těžit – pokud se ukáže, že opatření zafungovala.

Předpokládám, že chcete získat nové voliče. Jak na to?
Za rok nás čekají krajské volby a tady na jižní Moravě žijeme v úplně jiných číslech. Když jsem kandidoval minule, celostátní předvolební průzkumy ukazovaly lidovcům pět procent. Naším úkolem jako lidovců je podle mě udělat dobré výsledky na krajích, ať už sami, nebo v rámci Spolu. Když se bavíme o tom, jaké voliče oslovit, tak to strašně záleží právě na lidech, kteří působí v regionech. Ti mají potenciál oslovit různé skupiny. Musíme tedy v regionech udělat dobré výsledky. To pomůže naší značce, ať už lidovců, nebo Spolu, i na celostátní úrovni.

Více zde.

kategorie Z médií