KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Musíme zatraktivnit vzdělání na středních odborných školách
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Musíme zatraktivnit vzdělání na středních odborných školách

Přidáno 22. 1. 2024
Ilustrační foto
ČT 24

Aktualizace podoby financování krajů a navýšení kapacit a transformace středních škol – to byla hlavní témata nedělních Otázek Václava Moravce, jejichž hostem byl i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

V souvislosti s loňskou krizí na středních školách, v jejímž důsledku se spousta absolventů základních škol na svoji vysněnou střední školu nedostala, došla řeč i na to, jak se s tímto problémem vypořádává Jihomoravský kraj. „My se bavíme o kapacitách středních škol, ale ono to není jenom o nich. My máme kapacitu středních škol dostačující, jsou využité ze 70 %, důležitá je ale transformace. Ve spolupráci s ministerstvem školství se snažíme zatraktivnit vzdělání na středních odborných školách,“ objasnil Grolich.  
 
„První volbou téměř všech žáků jsou gymnázia a na odbornou školu často jít nechtějí. Proto jsme se vydali cestou lyceí a v letošním roce transformujeme střední školy, aby se staly technickými, ekonomickými nebo pedagogickými lycei. Jedná se o školy, které poskytují všeobecné vzdělání a připravují na vysokou školu, ale zároveň dají studentům čichnout k tomu oboru, kterému by se chtěli později věnovat. Dále v letošním roce budeme otevírat nové gymnázium v Brně s přírodovědným zaměřením a kapacitou 90 studentů v prvním ročníku,“ komentoval novou strategii ve středoškolském vzdělávání hejtman Jihomoravského kraje. 
 
Více zde.

kategorie Z médií