KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Doufám, že nás čeká normální klidnější rok
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Doufám, že nás čeká normální klidnější rok

Přidáno 2. 1. 2023
Ilustrační foto
brnan.cz

Ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje je Jan Grolich od listopadu 2020. Musel se poprat s covidem, tornádem i důsledky války na Ukrajině. V politice se však objevil už mnohem dřív, mj. byl starostou obce Velatice. Při krajských volbách se v roce 2020 stal třetím nejvíce kroužkovaným politikem v zemi. Vystudoval práva a má blízko k humoru i k lidem.

Co bylo podle vás v roce 2022 pro Jihomoravský kraj nejzásadnější?
Největší výzvou byla jednoznačně uprchlická vlna. Mám pocit, že jsme ji zvládli opravdu dobře a že naši krizoví pracovníci i celý tým velmi dobře spolupracovali i s hasiči, policisty a dalšími složkami, což není pro každý kraj typické. Určitě jsme opravili kus silnice nebo nějakou budovu, ale to jsou investiční věci naprosto nesrovnatelné s tímto úkolem, který se před námi zčista jasna objevil. Toto jsme nemohli plánovat.

Kraj se v závěru roku 2022 připojil i k boji proti domácímu násilí – o co se prakticky jedná?
Podepsali jsme memorandum ve spolupráci se společností IKEA, která celý projekt financuje, a asociace neziskovek Ne násilí, která se tématu věnuje. Ta by také měla přijít s podněty a konkrétním poukázáním na věci, které jsou potřeba. Šlo o první výkop a teď se chystá kulatý stůl. Pro ženy s dětmi jsou potřeba např. byty, kam by se ohrožené ženy s dětmi mohly na nějakou dobu uchýlit. My chceme zanalyzovat, v jaké lokalitě, IKEA by pak tyto byty mohla vybavit nábytkem. Hledáme symbiózu a momentálně zjišťujeme, jaké jsou největší potřeby v souvislosti s touto problematikou. My jsme se po Středočeském kraji připojili k této aktivitě jako druzí a věřím, že budou následovat i další kraje.

Více zde.

kategorie Z médií