KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Grolich (KDU-ČSL): Díky pomoci občanů i firem je opravena naprostá většina domů zničených tornád
Zpět

Jan Grolich (KDU-ČSL): Díky pomoci občanů i firem je opravena naprostá většina domů zničených tornádem

Přidáno 27. 6. 2022
Ilustrační foto
TV JOJ

Od tragického výskytu tornáda na jižní Moravě uplynul rok. Naprostá většina domů je již zcela opravena a jejich obyvatelé mají bez výjimky kde bydlet. Obnovena je i velká část veřejného majetku, i když složitější projekty ještě čekají na dokončení. To vše bylo možné pouze díky pomoci dobrovolníků, ale i některých firem. O tom všem a mnohém dalším se rozhovořil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) pro podcast slovenské televize TV JOJ.

Co všechno se už stihlo opravit a co se ještě plánuje? Ptám se na soukromý i veřejný majetek.
My nemáme úplně dokonalý přehled, ale drtivá většina opravena je. Za důležité také považuji, že mají všichni poškození lidé kde bydlet, a to od samého začátku rekonstrukcí. Je zázrak, že některé z domů, které byly úplně zdemolované, stále stojí. Rodinám se podařilo je obnovit. I oprava velké části veřejného majetku je nyní dokončena, ale ty nejsložitější opravy bohužel dokončené nejsou, u některých čekáme na stavební povolení. Snažíme se vše vyjednat s ministerstvy, aby obce dostaly dostatek peněz.

Byl problém i s nedostatkem stavebního materiálu či pracovních sil?
Ano, odborných řemeslníků je v Česku nedostatek a mimořádnou poptávku spojenou s tragédií bylo složité uspokojit. Já jsem moc rád, že přijelo mnoho řemeslníků z celé republiky pracovat zcela zdarma, nebo i za úplatu. Co se týká stavebního materiálu, tak jako kraj jsme se snažili co nejvíce sehnat, ale i relevantní firmy se často samy přihlásily a dodaly materiál na místa, kde to bylo potřeba.

Více zde.

kategorie Z médií