KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Jan Bartošek: Rozvoj obranného průmyslu znamená podporu nejen vědy, výzkumu a inovací, ale také zamě
Zpět

Jan Bartošek: Rozvoj obranného průmyslu znamená podporu nejen vědy, výzkumu a inovací, ale také zaměstnanosti

Přidáno 10. 1. 2025
Ilustrační foto
Česká televize

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) byl hostem pořadu Události, komentáře na České televizi, kde společně s dalšími hosty debatovali o bezpečnostní situaci v Evropě, podpoře Ukrajiny a nástupu Donalda Trumpa.

Byla schůzka v Ramsteinu poslední?
„To nikdo neví. Důležité ale je to, co tam zaznělo, tedy, že Ukrajina bude nadále podporovaná. Spojené státy schválily podporu ve výši zhruba 500 milionů dolarů. Klíčové ale je, jak samotná podpora Ukrajiny bude vypadat, zda kromě pomoci Ukrajina dostane i možnost zasahovat cíle na území Ruska či využít plné kapacity zbraní, které Ukrajině budou dodány. Podstatná je vůle mezinárodního společenství vymáhat právo, zastávat se slabých a pomáhat Ukrajině. Navíc ještě uvidíme, jak se k otázce rusko-ukrajinské války postaví nastupující Trumpova administrativa,“ odpověděl Jan Bartošek.
 
Je Evropa schopna převzít vůdčí roli v otázce podpory Ukrajiny?
„Hlavním tahounem a lídrem jsou Spojené státy. Myslím si, že Evropa stále skutečně nepochopila, co se na Ukrajině odehrává. Přestože se míra podpory zlepšuje, tak jsme mohli vidět, jak složitý proces to je. Nejedná se totiž pouze o finanční prostředky, ale důležité je také mít možnost, kde zbraně nakoupit. Pokud by Spojené státy od podpory Ukrajiny odstoupily nebo jakkoliv změnily svůj postoj, vyvolá to otázku o stavu výrobních kapacit obranného průmyslu Evropy. Ten není dostačující, neboť Evropa zaspala a dlouhodobě se spoléhala na Spojené státy. V Evropě, respektive Evropské unii navíc byly zavedeny regulativní prvky, které hendikepují evropský obranný průmysl. To se jednoznačně musí změnit. Evropská unie by měla změnit pohled na obranný průmysl a také začít přemýšlet a chovat se jinak,“ vysvětlil poslanec Bartošek.
 
„Dalším aspektem je, že řada moderních technologií nebyla vyvinuta v Evropě nebo je evropské státy ani nevlastní. Evropa se musí probrat nejen v oblasti obranného průmyslu, ale celkově v přístupu k mezinárodnímu kontextu. S Trumpem přichází nová administrativa, od které nevíme, co můžeme čekat. Rusko doufá v oslabení podpory Ukrajiny, což může představovat riziko pro celý svět,“ dodal poslanec.
 
Budou členové NATO platit 5 % HDP na obranu?
„Evropa je nedostatečně silná v řešení konfliktů, které se jí týkají a jsou v jejím bezprostředním okolí. Donald Trump je především obchodníkem, kdy jako první navrhl výši 5 % HDP. V současnosti Spojené státy vydávají na obranu zhruba 3,4 % HDP. Dle mého názoru by mohla být shoda na 3 % HDP. Evropské státy se dlouhodobě dívaly na obranný průmysl jako na špinavý, respektive který jim nevoněl. Obranný průmysl sebou nese velkou míru zaměstnanosti, ale hlavně je nositelem nejlepších technologií. S obranným průmyslem se totiž podporuje věda, výzkum, inovace a nejmodernější technologie. Problémem je, že si Evropa neuvědomila změnu mezinárodních vztahů a mocenského přeskupení. Evropské státy musí začít budovat vlastní kapacity, neboť se ukázalo, že v případě rozsáhlého konfliktu země disponují jen kapacitami, které mají na svém území,“ řekl poslanec Jan Bartošek.
 
Více zde.

kategorie Z médií