KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek o tendru na BVP: Skončí to neúspěchem. Možností je kolová platforma i nákup mezivládní
Zpět

Jan Bartošek o tendru na BVP: Skončí to neúspěchem. Možností je kolová platforma i nákup mezivládní dohodou

Přidáno 2. 7. 2021
Ilustrační foto
securitymagazin.cz

V Podcastu SM jsme přivítali místopředsedu KDU-ČSL, předsedu poslaneckého klubu a člena sněmovního Výboru pro obranu Jana Bartoška, a věnovali jsme se především obraně, a to z perspektivy úspěšně či neúspěšně probíhajících akvizic Ministerstva obrany, modernizačních projektů. Potřebuje Česká republika vydávat 2 % HDP na obranu? Jedním z hlavních úkolů vlády v klidných dobách je připravovat se na doby neklidné, případně jim předcházet. Aby ozbrojené síly obstály a nejlépe odstrašily potenciální protivníky od nějaké akce proti nám, musejí být kromě dalšího vybavené efektivní, moderní technikou. Ty největší v poslední době skloňované, tedy BVP, PVO a samohybná děla ovšem v cílové rovince poněkud klopýtají. I u těch již uzavřených se zpětně vyskytují problémy, jako pokuta od ÚOHS ve věci vrtulníků.

„Občas Ministerstvo obrany vypadá jako začarovaný zámek ve špatné pohádce," říká Jan Bartošek. Řešení vidí v intenzívnějším využití možností, které poskytuje formát akvizic G2G, tedy nákupy mezivládní dohodou, zejména u největších akvizic. Proces se musí zrychlit. A zásadní je účast našeho domácího průmyslu na těchto zakázkách v maximální možné míře, a tím rozvoj jeho kapacit a schopností. Další omezení plánovaného růstu prostředků na obranu, jak je v návrhu státního rozpočtu a rozpočtového výhledu představila vláda, označuje Jan Bartošek za riziko, "hanbu a ostudu", nejen následně po velmi dobrém vystoupení armády v rámci řešení průběhu epidemie.

Více zde. 

kategorie Z médií