KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Zásadní je včas zachytit radikalizujícího se jedince
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Zásadní je včas zachytit radikalizujícího se jedince

Přidáno 5. 1. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Jan Bartošek (KDU-ČSL) včera vystoupil v pořadu Události, komentáře na ČT. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany vyjádřil lítost nad tragédií, která se stala před dvěma týdny na filozofické fakultě. Hovořil ale hlavně o tom, jak podobným záležitostem v budoucnu předejít.

Aby se něco takového už neopakovalo, je podle Jana Bartoška nezbytné dbát na prevenci, jinými slovy na včasné odhalení pachatele a odvrácení jeho úmyslu. Zároveň je třeba klást důraz na vyškolení personálu škol. „Za zcela zásadní považuji včasné zachycení člověka, který se radikalizuje. To je otázka vyškoleného personálu, který dokáže detekovat konkrétního takto radikalizujícího se studenta. Takový monitoring je důležitý i na sociálních sítích. Ve chvíli, kdy se útočník již nachází v budově, potřebujeme včasný systém varování, například formou SMS zprávy, která by na nebezpečí upozornila,“ řekl Bartošek.

Jan Bartošek se také vyjádřil k návrhu novely zákona, která upravuje podmínky pro držení zbraní. Nebrání se v této oblasti změnám, ale uvědomuje si, že zákony nejsou lék na vše. „Je nutné si uvědomit, že zákony nejsou recept na život. Musíme hlavně posílit odolnost společnosti, pracovat s mládeží. Je to o tréninku, o výchově, jak se chovat v krizových situacích,“ prohlásil Bartošek s tím, že kdo je rozhodnutý zaútočit, ten si nějaký způsob obvykle vždycky najde.

Více zde.

kategorie Z médií