V historii jsme na vlastní kůži pocítili, co přináší ustoupit agresorovi, když Československo tehdy zaplatilo svým pohraničím. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany Jan Bartošek (KDU-ČSL) v debatě na CNN Prima NEWS hovořil o tom, jak důležité je neprokázat vůči agresorovi slabost.
Historie se opakuje. Ukrajina se v současnosti potýká se stejným problémem, se kterým se potýkal i náš národ. „Jako Československo jsme měli vlastní historickou zkušenost s tím, že v okamžiku, kdy ustoupíte agresorovi a postoupíte mu pohraničí, což tehdejší Československo také udělalo, útočníkovi to nikdy stačit nebude. Světové mocnosti se mylně domnívaly, že to přinese mír, nacistické Německo si vezme jen část Československa a dá pokoj, což se ale nakonec ukázalo jako liché. Totéž se teď děje na Ukrajině. Uvědomme si, že tato válka netrvá dva roky, nýbrž deset let. Začala tím, že Rusko anektovalo Krym a nikoho se na nic neptalo,“ řekl Bartošek.
Jednat s diktátory o míru se většinou nevyplácí. „Proto je potřeba lidem vysvětlovat, že diktátoři typu Putina jakákoliv vyjednávání berou jako slabost, nikoliv jako prostor k projednání míru. To znamená, že pokud ustoupíme, prokážeme slabost a Putinovi jen ukážeme, že i když bude agresivní, sprostý a bude zabíjet civilisty, tak je nám to vlastně jedno a jsme ochotní si s ním nadále povídat. To je podle mého názoru velmi špatná strategie. Bude-li demokratická Evropa lavírovat, Rusko akorát posílí,“ je přesvědčen místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany Jan Bartošek.
Více zde.