KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Visegrádská čtyřka má i přes všechny vzájemné neshody svůj smysl
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Visegrádská čtyřka má i přes všechny vzájemné neshody svůj smysl

Přidáno 28. 2. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Byť v současnosti došlo v rámci visegrádské čtyřky k částečnému ochlazení vztahů, stále je vzájemná spolupráce a komunikace velmi důležitá. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu Události, komentáře na ČT rovněž hovořil o postoji států V4 k válce na Ukrajině.

Ukazuje se, že po napadení Ukrajiny Ruskem došlo k určitému ochladnutí vztahů mezi zeměmi visegrádské čtyřky.  Maďarsko a Slovensko k tomuto tématu totiž přistupují úplně jinak než Česká republika s Polskem,“ konstatoval místopředseda Poslanecké sněmovny a 1.  místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Přesto má podle mého názoru visegrádská čtyřka stále smysl. Politická reprezentace se pravidelně mění a my bychom neměli dělat předčasná rozhodnutí a rychlé změny v regionu, kde potřebujeme stabilitu,“ řekl.
 
Podle Jana Bartoška zároveň V4 představuje platformu, na které je možné Maďarsku či Slovensku vysvětlovat, proč má Česká republika či Polsko na konkrétní problematiku odlišný názor. Komunikace je velmi důležitá. „Navíc země V4 jsou klíčové i kvůli naší bezpečnosti, nezapomínejme, že jsou to naši spojenci, členové Severoatlantické aliance,“ prohlásil Bartošek.
 
„Česká republika dlouhodobě podporuje Ukrajinu. Podle skutků se totiž jasně pozná, kdo kde stojí, kam patří. Maďarsko blokuje pomoc Ukrajině, Slovensko je na tom podobně, rétorika některých jejich politiků je někdy vysloveně proruská. Ale ta představa, že se od nich budeme úplně distancovat, celou situaci jen zhorší,“ míní Jan Bartošek.

Více zde.

kategorie Z médií