KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Útoky Palestinců by nás neměly překvapovat
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Útoky Palestinců by nás neměly překvapovat

Přidáno 7. 11. 2023
Ilustrační foto
Lidové noviny

KOMENTÁŘ: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu si ji zopakovat. Takto americký spisovatel španělského původu George Santayana vyjádřil svou filozofii pragmatismu v traktátu Život rozumu z roku 1905. Díky této větě se Santayana stal jedním z nejvíce citovaných autorů 20. století.

Vzal si z něj ale někdo někdy poučení? Každým dnem se přesvědčujeme, že ne. Zdá se, že svět je nepoučitelný. Po brutálním, zvířecím řádění zfetovaných palestinských teroristů v Izraeli se svět zajímá hlavně o to, zda se náhodou spravedlivá odplata nedotkne obyčejných palestinských civilních obyvatel. Dalo by se říci, že takový přístup je nanejvýš humánní a humanistický. Ale zajímal se svět o podmínky civilních obyvatel – dokonce těch, kteří jen nedávno před tím unikli peklu holokaustu – v době, kdy vznikal stát Izrael a OSN na něj uvalilo embargo na dodávku zbraní? Naštěstí víme, že se Izrael tehdy ubránil hlavně díky dodávkám zbraní z Československa. Izrael ale musel bojovat o holou existenci v moři agresivních nepřátel celých sedm desetiletí. Ano, svět se občas postavil na jeho stranu. Například po šestidenní válce v roce 1967, kdy se židovský stát dokázal ubránit obrovské přesile. Nebo po brutálním vražedném útoku palestinského komanda na nevinné izraelské sportovce během olympiády v Mnichově. Ale další příklady jako by byly zapomenuty.

Dnešní svět bere jako danost, že se cestující musí před odletem podrobovat nepříjemným osobním prohlídkám, protože jejich letadlo by mohlo být vyhozeno do vzduchu, nebo uneseno. Přitom jsou to Palestinci, kdo se hrdě hlásí k únosům letadel, ale i lodí, na kterých dokonce zavraždili seniora na vozíku. Jejich metody se neštítí únosů, vydírání a dalších způsobů, kterým by se vyhnuly i ty nejotrlejší zločinecké organizace.

Více zde.

kategorie Z médií