KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Stíhačky F-35 modernizují českou armádu
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Stíhačky F-35 modernizují českou armádu

Přidáno 15. 8. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Česká vláda rozhodla, že zahájí jednání o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 Lightning. Premiér Petr Fiala z ODS to označil za zásadní krok pro modernizaci české armády. Jde o zbytečný luxus, který brzdí modernizaci ostatních částí české armády, nebo o základní potřebu při obraně vzdušného prostoru, jehož bezpečnost čelí po válce na Ukrajině novým výzvám? Pozvání do pořadu Pro a Proti přijal místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda lidovců Jan Bartošek. 

„F-35 jsou nejmodernější. POkud se dohoda podaří, tak česká armáda získá to nejlepší, co je v současné době na trhu. Posílí to bojové schopnosti naší armády a schopnost bránit naši zemi," odpověděl Jan Bartošek na dotaz, zda jsou F-35 lepší pro české letectvo než Gripeny?

„Musíme se bavit o horizontu dalších čtyřiceti let. Musíme sledovat to, co se děje na Ukrajině, jaké se používají zbraně, jak se mění taktika. Jestliže chceme modernizovat naší armádu, tak musíme skutečně přemýšlet o výzbroji, která bude schopná konkurovat ve stávajícím světě i do budoucna. F-35 jsou v podstatě jediné stroje, které dokáží v současné době konkurovat nebo bojovat ať už s ruskými Suchoji T-50, nebo s čínskými J-20. Je to skutečně o tom, že my modernizujeme českou armádu na dalších 40 let. Je na místě kupovat to nejmodernější, co je na trhu. Protože v ten moment budeme schopni kvalitně bránit náš vzdušný prostor,"  dodal Bartošek. 

kategorie Z médií