KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Putin se rozhodl žít svůj vlhký imperiální sen o mocném Rusku, kterého se vš
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Putin se rozhodl žít svůj vlhký imperiální sen o mocném Rusku, kterého se všichni bojí. Doba je jinde

Přidáno 29. 4. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

Rusku vadí svobodný svět. Přitom chtějí, aby jejich děti studovaly na Západě, ti bohatí jezdí nakupovat do západního světa. Pokud jim ten dekadentní Západ tak hrozně vadí, ať si jezdí nakupovat do Leningradu, říká Jan Bartošek, 1. místopředseda KDU-ČSL s gescí pro oblast bezpečnostní politiky a kybernetické bezpečnosti a poslanec. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovořil o bezpečnostní situaci v Evropě, o tom, jak se Západ lapil do vlastního blahobytu, a také o migračním paktu. Vysvětlil, proč dohodu považuje za málo ambiciózní, čím se podle něj Vít Rakušan chytil do vlastní pasti a jak je to tedy s výjimkou pro Českou republiku. Až totiž Ukrajinci začnou žádat o občanství a trvalý pobyt, nebo z Česka naopak odejdou, žádná v ten moment existovat nebude.

Co říkáte na migrační pakt? Jste s dohodou spokojen?

Osobně ho považuji za málo ambiciózní. Myslím, že úplně zásadní řešení do migrační krize to nepřinese a do budoucna nás čeká nové jednání a zpřísnění. Ne že byl úplně negativní, pár věcí se posunulo k lepšímu, přece jen to podle mě například zrychlí návrat migrantů, kteří nemají nárok na azyl, byť za lidovce říkám, že to mělo být mnohem ambicióznější a ti, kteří nemají nárok, se měli vracet do jednoho měsíce. Do určité míry trochu zlepšuje boj proti pašerákům – převaděčům, ale chybí tam například mnohem razantnější a nekompromisní zabavování majetku nebo směrem k převaděčům měly být mnohem tvrdší postihy. Zároveň umožní výstavbu nových záchytných center, kdy bude možné lépe evidovat, kdo do Evropy má nárok přijít, a kdo ne.
 

Co je podle vás tou hlavní slabinou dohody?

Za největší slabinu považuji, že se migrační pakt neřešil s otázkou návratové politiky. V současné době se totiž z lidí, kteří chodí do Evropy a nemají nárok na azyl, vrací kolem 16 procent. To je velmi nízké číslo a my nebudeme mít v ruce funkční nástroj, abychom je vraceli do zemí původu.

Více zde.

kategorie Z médií