KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Otec atomové bomby Robert Oppenheimer. Hrdina, nebo zločinec?
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Otec atomové bomby Robert Oppenheimer. Hrdina, nebo zločinec?

Přidáno 31. 7. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

KOMENTÁŘ: Letní prázdniny jsou tu. Mnozí odletěli do exotických destinací a ti, kteří zůstali v rozpálených městech, často vyhledávají tmu večerního kina. A že je na co se v něm dívat! Na 20. července totiž připadly premiéry dvou filmů, které ještě před svým uvedením vyvolaly obrovskou pozornost celého světa.

Nejsem filmový kritik a nechci se pouštět do rozboru Barbie, jakkoli je odbornou veřejností kupodivu přijímána velmi vlídně. Zajímá mě ale druhý film – Oppenheimer. Co vlastně víme o otci atomové bomby?

Ačkoli byli jeho rodiče němečtí Židé, Robert Oppenheimer se velmi dlouho neidentifikoval ani jako Němec, ani jako Žid. Narodil se totiž na americkém Manhattanu. Jeho rodina se navíc připojila k Ethical Culture Society, tedy odnoži reformního judaismu, která odmítala náboženství ve prospěch sekulárního humanismu a racionalismu. K praktikujícímu židovství měli tedy Oppenheimerovi velmi daleko.

Přestože Robert dosáhl mnoha vědeckých úspěchů, jeho jméno je neodmyslitelně spjato s vývojem nejničivější zbraně, jakou lidstvo dokázalo vytvořit. Film, který tento vývoj detailně sleduje, má pak poukázat především na etický kodex tohoto kontroverzního vědce, který byl založen nejen na vědě a racionalitě, ale také na vnitřní rozpolcenosti vůči jeho židovské identitě.

Více zde.

kategorie Z médií