KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Napravujeme to, co minulá vláda zanedbala
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Napravujeme to, co minulá vláda zanedbala

Přidáno 13. 6. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Minulá vláda měla spoustu příležitostí přichystat důchodovou reformu, namísto toho ale raději rozhazovala peníze tam, kde to nebylo nutné. O důchodové reformě, ale také o válce na Ukrajině hovořil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany. 

Jan Bartošek se ohradil proti kritice hospodářské politiky této vlády ze strany opozice a připomněl, jak to bylo za vlády hnutí ANO 2011. „Hnutí ANO nemělo žádnou hospodářskou politiku. Jeho představitelé zkrátka naprosto nesystémově rozhazovali peníze. V době covidu se jednalo o naprosto neúčelové podpory. Mnoho desítek procent, myslím 60 - 80 %, jste prostě propálili a rozjela se inflace, kterou jsme my museli potom brzdit,“ připomněl místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany.
 
Tématem debaty byla i naše pomoc válkou sužované Ukrajině.  Bartošek promluvil o ukrajinských uprchlících v České republice.  „Vojenská pomoc je prakticky v celé své výši hrazena našimi spojenci. To znamená, že to nejde na úkor státního rozpočtu. 75 % práceschopných Ukrajinců pracují na trhu práce a to, co jsme jim do té doby vyplatili na dávkách, už máme ve státním rozpočtu zpět. Bavíme se o tom, že tu odvádí zdravotní pojištění, sociální pojištění, platí spotřební daň, protože zde kupují potraviny. To znamená, že přispívají do našeho státního rozpočtu. Ukrajinci zaplnili na trhu práce takové pozice, na kterých nikdo nechtěl pracovat a nikdo nikoho z Čechů rozhodně z trhu práce nevytlačil,“ vysvětlil Jan Bartošek.
 
Řeč přišla i na nevyhnutelnou důchodovou reformu. „Nikdo kromě nás nedokázal přinést recept, jakým způsobem udržet dlouhodobé financování státu. Hnutí ANO na to mělo osm let, s ničím však nepřišlo. My se rozhodli, že nějakým způsobem budeme postupovat a tu budoucnost státu vyřešíme, protože to bereme jako zodpovědnost za budoucnost našich dětí. Věřte, že kdybychom neupravili řadu věcí, tak by nastoupila dluhová brzda, finance by nebyly na školství, na sociální služby, ani na zdravotnictví, ani na výstavbu dálnic. Realita je taková, že jsme bohužel tu zemi zdědili po vládě hnutí ANO tak zdevastovanou, že jsme museli udělat řadu nevyhnutelných kroků. Naším hlavním úsilím je, aby lidi měli důstojné důchody a mohli důstojně dožít,“ ubezpečil místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany Jan Bartošek.

Více zde

kategorie Z médií