Jaká ustanovení paktu jsou podle vás klíčová?
Pakt zajistí rozsáhlejší a efektivnější kontroly na hranicích Schengenského prostoru. Dále značně urychlí proces návratu nelegálních migrantů, kteří nemají šanci získat v EU azyl, do zemí původu. Pomůže také s výstavbou nových záchytných center ve státech jižní Evropy. V nich bude možné nelegální migranty shromáždit a mít o nich přehled. Zlepší možnosti EU v boji proti převaděčům. Ty lze označit za parazity, kteří se živí lidským neštěstím. Celý problém migrace významně zvětšují. Slibují například svým „klientům“, že na ně Evropa čeká s otevřenou náručí. A že stačí pouze dorazit a čerpat sociální benefity. To ale samozřejmě není pravda.
Je naopak nějaké ustanovení, které se vám osobně vůbec nezamlouvá, v čem by měl být pakt ještě zpřesněn, doplněn?
Jako lidovci dlouhodobě říkáme, že povinné kvóty nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Evropští zákonodárci se tomuto termínu kvůli jeho nepopularitě pečlivě vyhýbají. A ani současná dohoda EU se o zavedení povinných kvót přímo nezmiňuje. Povinná solidarita, kterou dohoda zavádí, je však zcela jasně eufemismem pro povinné kvóty. A s tím se prostě nemůžeme smířit.
Co dál vám vadí?
Druhým aspektem, se kterým máme jako KDU-ČSL zásadní problém, je délka azylové procedury. Ta se o něco zkrátila. To je dobře. Stále by ale měla trvat dlouhých dvanáct týdnů. My potřebujeme, aby nelegálně příchozí člověk během maximálně měsíce věděl, zda mu bude udělen azyl, například jako uprchlíkovi před genocidou. Anebo zda bude neprodleně navrácen. Tam, odkud přišel, protože na azyl nemá nárok.
Více zde.