KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): V současné době většina evropských států korespondenční volbu má a my se chc
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): V současné době většina evropských států korespondenční volbu má a my se chceme přidat k této skupině

Přidáno 18. 1. 2024
Ilustrační foto
Frekvence 1

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) byl hostem Pressklubu Frekvence 1. Moderátorovi Čestmírovi Strakatému a posluchačům pořadu odpovídal zejména na otázky týkající se korespondenční volby. Tu označuje za spravedlivý prostředek, kterým lze umožnit zúčastnit se voleb maximu českých občanů. 

„Kdyby volba krajanů v zahraničí, tzv. korespondenční volba, byla tak velký problém, nezavede ji většina evropských států. V současné době ale většina evropských států korespondenční volbu má a my se chceme přidat k této skupině. Korespondenční volba přináší spravedlivý přístup lidem žijícím v zahraničí. V praxi se setkáváme s tím, že lze volit pouze na zastupitelském úřadu a pro většinu lidí v zahraničí je kvůli tomu volit nemožné, jelikož ve velkých zemích, jako je USA nebo Kanada, to může znamenat klidně 15 hodin cesty. Je to finančně i časově náročné a snižuje se tím volební účast. A my se snažíme těmto lidem umožnit, aby volit mohli, pokud chtějí,“ vysvětlil 1. místopředseda strany Jan Bartošek (KDU-ČSL). 
 
 
V rámci pořadu se také zeptal jeden z posluchačů pořadu. Ten zpochybňoval, zda by lidé, kteří žijí mimo Českou republiku, vůbec měli mít možnost rozhodovat o politických zástupcích. „Stále se jedná o naše krajany. Vycházím z toho, že např. rodina se může rozhodnout, že chce, aby děti vystudovali v zahraničícelá se do ciziny třeba na pět let přesune a počká, než děti dostudují. Furt se ale jedná o lidi, kteří mají zájem o dění v České republice. Když je někomu Česká republika jedno, tak přece nebude volit. To znamená, ty lidi furt myslí na svoji vlast a zajímají se o dění v ní. A to považuji za správné, je důležité, aby člověk viděl, kde má kořeny,“ odpověděl 1. místopředseda KDU-ČSL.
 
Více zde. 

kategorie Z médií