KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Koalice začala s šetřením u sebe. Ozdravný balíček je mixem úspor, úpravy da
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Koalice začala s šetřením u sebe. Ozdravný balíček je mixem úspor, úpravy daní a opatření na podporu rodin s dětmi

Přidáno 28. 8. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Jak vypadá finální podoba konsolidačního balíčku? Jsou v balíčku zahrnuta opatření podporující rodiny s dětmi? A jak probíhala jeho tvorba? To byly otázky pro Jana Bartoška, místopředsedu Sněmovny a 1. místopředsedu KDU-ČSL, který byl hostem nedělní Partie na CNN Prima NEWS.

„Konsolidační balíček jde za všemi pěti vládními stranami. Je třeba říct, že nejde jen o úpravu daňového systému, ale také o to, že jsme se jako koalice rozhodli začít u sebe. Přicházíme s úsporami na straně státu ve výši asi 60 miliard. Řekli jsme, že než začneme upravovat daně, musíme jako stát začít hledat úspory v rámci vlastních kapitol. A to se povedlo. Co se týká úpravy daní, dobrou zprávou je například to, že jsme podpořili včelaře. Podařilo se také snížit DPH u potravin, což je jednoznačnou podporou prorodinné politiky. Zdanili jsme též hazard. Daňový balíček je tedy mixem úspor, úpravy daní a opatření na podporu rodin s dětmi,“ uvedl Jan Bartošek.

Podle místopředsedy Sněmovny je konsolidační balíček pouze důsledkem nezodpovědného hospodaření bývalé vlády. „Peníze, to je jednoduchá matematika. Lidé odvedou nějaké peníze na daních a my je pak musíme smysluplně a hospodárně investovat zpět do společnosti, a to v podobě zdravotních služeb, sociálních služeb, dopravy a podobně. Daňový balíček není k tomu, že bychom s nadšením měnili daně. Jedná se o nutnou nezbytnost. Nemůžeme pokračovat v systému, který tu nezodpovědně nastavila minulá vláda,“ sdělil Bartošek.

Více zde.

kategorie Z médií