KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Hnutí ANO s námi o důchodové reformě odmítá jednat. Proti výrokům Tomia Okam
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Hnutí ANO s námi o důchodové reformě odmítá jednat. Proti výrokům Tomia Okamury se musím bránit

Přidáno 29. 5. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Představitelé hnutí ANO si zřejmě neuvědomují nutnost reformy penzijního systému a odmítají jednat o důchodové reformě, která je zcela zásadní pro budoucnost občanů České republiky. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany Jan Bartošek (KDU-ČSL), který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS, hovořil také o skandálním výroku předsedy SPD Tomia Okamury.

Na důchodovou reformu neměl v naší zemi nikdo třicet let odvahu. Teprve lidovci přišli s komplexním návrhem, který zajistí udržitelnost systému s důstojnou penzí pro všechny generace. Jan Bartošek se v diskuzi mimo jiné vyjádřil k často chybějící vůli opozice o důchodové reformě společně jednat. „Co se důchodové reformy týče, pak zde vidím určitý rozdíl mezi postojem SPD, které přišlo s některými parametrickými změnami, a hnutí ANO. Již minulý rok proběhla řada jednání. Těch posledních se hnutí ANO vůbec neúčastnilo, přestože bylo vyzvané, a to i prezidentem, aby se jeho představitelé účastnili. Nejprve potvrdili, že zvýšení věku odchodu do důchodu je důležitý parametr, ale když se Andrej Babiš vrátil z dovolené, tak to popřeli a řekli, že už se o tom s námi vůbec bavit nebudou,“ prohlásil Bartošek.

 

Penzijní reforma je odborníky vnímána pozitivně. Průběžné navyšování věku odchodu do důchodu se děje již nyní. „Důchodová reforma je vnímána ekonomy pozitivně. Co se týká odchodu do důchodu, tak je potřeba říct, že navyšování věku není nic mimořádného, protože to se děje už teď,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny. „V dlouhodobém časovém horizontu skutečně stát není schopen udržet současný důchodový systém tak, aby byl funkční,“ dodal s tím, že důchodová reforma je nezbytná.

 

Jan Bartošek hovořil i o vyjádření Tomia Okamury z SPD, který skandálně přirovnal místopředsedu Poslanecké sněmovny k diktátorovi. „V okamžiku, kdy je mi řečeno, že mám dikci jako Hitler, a že lidovci pořádali pogromy na poslance SPD, to je prostě za hranou slušného chování. Proti takovým nesmyslům se musím bránit. Tomio Okamura by si měl uvědomit, že ani poslanecká imunita ho nesmí zbavovat základní slušnosti, řekl Bartošek.

Více zde

kategorie Z médií