KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Hlava nehlava se tepe Izrael – a MZV mlčí
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Hlava nehlava se tepe Izrael – a MZV mlčí

Přidáno 22. 6. 2022
Ilustrační foto
Právo

Když před více než měsícem Česká republika nahradila Rusko coby členský stát Rady OSN pro lidská práva (RLP), byl to důvod pro potěšení. Bylo možno očekávat, že budeme v souladu se svou deklarovanou politickou linií usilovat o transformaci tohoto důležitého orgánu, který se dokázal za svou relativně krátkou existenci totálně zprofanovat do takřka jednosměrného a jednoúčelového mechanismu.

Rada pro lidská práva vznikla v březnu 2006 jako náhrada předchozí Komise OSN pro lidská práva. Oficiálně uváděným důvodem pro tuto změnu bylo posílení lidskoprávního pilíře OSN. Jedním z neoficiálních pak to, že Komise byla totálně „prolezlá“ protiizraelskou ideologií, která v podstatě blokovala její agendu.

Jak se však záhy ukázalo, nákaza a setrvačnost byly příliš silné. Netrvalo příliš dlouho a Rada si odhlasovala „bod 7“ agendy – který stanoví, že každé jedno zasedání se kriticky zabývá situací lidských práv na Izraelem obsazených palestinských územích. Všechny ostatní lidskoprávní problémy světa se pak probírají v jiném samostatném bodě. V souladu s tím odhlasovala Rada od svého vzniku více rezolucí proti Izraeli než proti celému zbytku světa dohromady.

Více zde.

kategorie Z médií