KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Havlíček s Dukovany obchází vládu, ministerstva i zpravodajce
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Havlíček s Dukovany obchází vládu, ministerstva i zpravodajce

Přidáno 30. 3. 2021
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Napětí kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany se nadále stupňuje. Jan Bartošek, poslanec KDU-ČSL, člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, obvinil ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka z obcházení doporučení bezpečnostních služeb, ministerstev vnitra a zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, i vlády. A to pokud do tendru na dostavbu Dukovan přizve ruský podnik Rosatom.

Havlíček minulý týden oznámil, že ČEZ začne oslovovat uchazeče o dostavbu Dukovan. Ti by měli obdržet technické specifikace a budou odpovídat na bezpečnostní otázky. Kromě Francie, Jižní Koreje a USA má ČEZ oslovit i Rusko. Před tím však dlouhodobě varují české bezpečnostní složky.

Proto Bartošek v pátek řešil Havlíčkův krok ve Sněmovně. Na otázku, co mu na Havlíčkově postupu vadí, odpověděl: „Krok ze strany ministra Havlíčka je zcela nepochopitelný, protože bylo jasně řečeno, jakým způsobem bude vláda postupovat. On mimo jiné napřímo říká, že osloví ruskou firmu Rosatom. Pokud tak učiní, je to obcházení nejenom doporučení našich bezpečnostních služeb, včetně ministerstva vnitra a ministerstva zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, ale je to i obcházení usnesení vlády." 

Ta podle Bartoška dvakrát akceptovala a přijala to, že Rusko a Čína patří mezi země, které by se neměly podílet na výstavbě „jádra“ v Česku. „A ministr Havlíček v rozporu s tímto usnesením v podstatě obešel vládu a řekl, že tuto firmu z Ruska osloví. A to je podle mne špatně,“ doplnil Bartošek.

Více zde.

kategorie Z médií