KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Červený kříž by si ohledně Izraele měl vzít lekci z vlastní historie. Neocho
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Červený kříž by si ohledně Izraele měl vzít lekci z vlastní historie. Neochota jednat o rukojmích naráží na překážky

Přidáno 12. 2. 2024
Ilustrační foto
Forum 24

V poslanecké sněmovně je připraveno usnesení, které Červený kříž a další zúčastněné instituce vyzývá k tomu, aby se co nejdříve zasadily za propuštění nevinných obětí, které členové hnutí Hamás před dlouhými pěti měsíci unesli z Izraele, nebo aby se alespoň začali intenzivně zajímat o jejich osud. Proč jsme jej připravili?

V polovině prosince loňského roku jsme v poslanecké sněmovně měli možnost přivítat zástupce rodin, jejichž příbuzní byli při brutálním útoku na Izrael 7. října uneseni teroristy z Hamásu a dodnes jsou drženi v zajetí. Byla to příležitost vyslechnout si srdceryvné příběhy, které nám na konkrétních příkladech ukázaly celou hloubku a šířku této nesmírné tragédie. Předtím to byli totiž úplně obyčejní lidé, kteří si žili své úplně obyčejné životy se svými denními radostmi a strastmi. Ze dne na den se jim ale jejich svět obrátil vzhůru nohama a osud je katapultoval do situací, které si nikdy předtím neuměli ani představit. Od té doby se stále snaží o to, aby se jich milovaní vrátili zpátky, nebo aby alespoň zjistili, co se s nimi stalo a děje.

Jak jsme se dozvěděli i z jejich svědectví, neschopnost a neochota světa jakkoli se angažovat v jednáních o propuštění rukojmích narážejí na neuvěřitelné překážky. V závěru našeho emotivního setkání jsme se proto zeptali, co konkrétního pro ně můžeme udělat my v České republice. Odpověď byla vcelku jednoznačná – pokuste se iniciovat jednání se zástupci Červeného kříže, který by se měl v celé věci angažovat daleko více, než je tomu dodnes. Napadlo nás, že Červený kříž by v případě, kdy se do věci vloží české instituce, mohl mít daleko větší porozumění, ale i daleko důležitější motivaci než u jiných států. Proč? Souvisí to s historií, která se z našeho kulturního a historického vědomí pomalu začíná vytrácet, přestože se jedná o jednu z klíčových událostí v historii nacistické okupace Československa.

Více zde

kategorie Z médií