KOMENTÁŘ / Gruzie, země ležící na křižovatce Evropy a Asie, je známá majestátními Kavkazskými horami, starobylými kláštery a pohostinnými obyvateli. V prosinci loňského roku se konečně dočkala uznání své dlouholeté snahy o přiblížení se k Evropské unii, když získala status kandidátské země. Tento milník byl výsledkem mnoha let tvrdé práce a diplomatického úsilí. Gruzínská veřejnost jej přijala s nadšením a nadějí.
Nicméně nedávné přijetí kontroverzního zákona o zahraničních agentech vyvolalo vlnu znepokojení jak uvnitř země, tak i mezi jejími evropskými partnery. Tento zákon požaduje, aby se organizace, které získávají více než dvacet procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako agenti zahraničního vlivu. Dále ukládá náročné požadavky na zveřejňování informací a pokuty za jejich porušení.
Připomíná to opatření, které v Putinově Rusku vedlo k omezení občanské společnosti a potlačení svobody projevu. Právě z tohoto důvodu je přijetí tohoto zákona vnímáno zásadní jako krok zpět na cestě Gruzie do EU. Přijetí zákona odsuzují také desetitisíce gruzínských obyvatel, kteří vyšli do ulic a demonstrovali.
Přijetí zákona o zahraničních agentech bohužel vrhá stín pochybností na to, zda je Gruzie opravdu připravena plně přijmout hodnoty Evropské unie jako své vlastní a stát se členem sedmadvacítky.
Více zde.