KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jakou roli hrál za války exilový předseda vlády a kněz Jan Šrámek?
Zpět

Jakou roli hrál za války exilový předseda vlády a kněz Jan Šrámek?

Přidáno 1. 12. 2020
Ilustrační foto
Český rozhlas

Události naší historie bývají spojovány se symbolickými jmény. Proto, když slyšíte 2. světová válka a československý exil v Londýně – vybaví se vám jméno prezidenta Edvarda Beneše. Nebyl na to ale sám.

Při podrobnějším pohledu najdete řadu jmen vynikajících osobností, které výraznou měrou přispěly ke snahám o uznání, a pozdější obnovení, samostatného Československa. Patří mezi ně i dlouholetý předseda československých lidovců Jan Šrámek (1870–1956). K jeho krédům patřilo úsloví: „Politika je uměním možného“, taky právě Šrámek byl nositelem politického kompromisu.

Šrámek kněz i politik

Host pořadu Jak to bylo doopravdy a historik Michal Pehr o Janu Šrámkovi říká: „Byl to katolický kněz, sociolog, učitel, politik. Už od začátku 20. století formoval politický proud, který se nazývá politickým katolicismem, od roku 1919 pak už jen lidoveckou politikou. Jejich pozice, obzvláště ze začátku, byla komplikovaná, protože byli vnímáni jako příznivci Habsburské monarchie. V průběhu existence republiky se to lepšilo – a lidovci se stali součástí všech vládních koalic za první republiky.“
Více zde.

kategorie Z médií