KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jak zajistit důstojné stáří a důchody, ze kterých se dá přežít? V rozhovoru odpovídala senátorka Jel
Zpět

Jak zajistit důstojné stáří a důchody, ze kterých se dá přežít? V rozhovoru odpovídala senátorka Jelínková

Přidáno 2. 12. 2021
Ilustrační foto
ctidoma.cz

Chvíli byla žhavou kandidátkou na post ministryně práce a sociálních věcí. V nové vládě Petra Fialy by nahradila Janu Maláčovou, která tento post zastává v Babišově kabinetu. Při pohledu na pracovní minulost Šárky Jelínkové to mohla být změna ku prospěchu České republiky. Co si myslí o věku odchodu do důchodu, co důchodová reforma a částka, která by se měla vyplácet seniorům? Jak by měl vypadat moderní domov seniorů? Nejen o tom v rozhovoru pro Čtidoma.cz.

Jste spokojená s tím, jak vypadá prohlášení vlády ze sociální oblasti?
Samozřejmě, že jsem spokojená s výsledkem programu vznikající vlády. Byla jsem členkou programového týmu v oblasti sociální a rodinné politiky. Podařilo se nám najít shodu na mnoha našich prioritách, které jako KDU-ČSL dlouhodobě prosazujeme. To, že se rodina a její stabilita stala důležitou hodnotou a významnou prioritou této vlády, beru jako velký vklad do příštích let, které nás čekají a které nebudou jednoduché. Velmi oceňuji velkou shodu napříč všemi stranami, které budou tvořit vládu příští 4 roky také na tom, že chceme oceňovat a podporovat rodiny ve všech přirozených funkcích v průběhu celého života. Pod tímto možná obecným tvrzením je potřeba vidět akcent na podporu mezigenerační solidarity. A to je velká výzva a nezbytnost pro fungování naší společnosti v této době. Jsem přesvědčená, že program máme velmi dobře zpracovaný, a věřím, že jej, a především jeho naplňování v praxi, naši občané ocení.

Jak vnímáte práci dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, odvedla ji dobře?
Nechci být za každou cenu kritická, i když bych uměla vyjmenovat dost oblastí, které se nestihly za působení Jany Maláčové na MPSV udělat. Některé dílčí věci se ale i povedly. Např. zvýšení rodičovského příspěvku, zavedení zálohovaného výživného či program antivirus, který byl významnou pomocí v době covidové. Co se však nepodařilo ani Janě Maláčové, ale ani celé končící vládě, chystat a realizovat strategické a dlouhodobé cíle.

Více zde. 

kategorie Z médií