KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jak se poslanci KDU-ČSL přizpůsobují nočním jednáním ve Sněmovně?
Zpět

Jak se poslanci KDU-ČSL přizpůsobují nočním jednáním ve Sněmovně?

Přidáno 17. 2. 2022
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Další série nočních jednání. Obstrukce opozice, převážně SPD, už potřetí od začátku roku způsobily, že jednání Poslanecké sněmovny poběží jen s krátkými pauzami několik dní v kuse. Program posledního jednání zákonodárci schválili ve středu večer po 31 hodinách od začátku jednání . Poslanci si tak začínají zvykat a přizpůsobují tomu i výbavu svých kanceláří.

Při posledním několikadenním maratonu spala místopředsedkyně poslaneckého klubu lidovců Marie Jílková na tvrdé lavici, přikrytá vlněným kabátem. Tentokrát už je ale připravená. „Počítala jsem s tím, že tady budu do pátku. Po minulé zkušenosti jsem si vzala karimatku, spacák a polštářek,“ popisuje. „Když je volná chvíle, tak si jdu umýt zuby a na chvilku se natáhnout,“ říká Jílková. Reálně toho ale stejně moc nenaspí. Podobně jako ostatní kolegové má stále zapnutý mobil nebo přenos z jednacího sálu, aby mohla vyběhnout k hlasování.

„Všichni máme pořád zapnuté telefony. Opozice se může jít vyspinkat, ale my musíme být pořád připraveni,“ popisuje lidovecký poslanec Šimon Heller. Ostatně, během rozhovoru v poslaneckém klubu stále on nebo další jeho kolegové kontroluje obrazovku, na níž běží schůze. „Já jsem přešel Himálaj i Saharu, takže se spaním na matraci ve sněmovně nemám problém,“ směje se.

Třeba pro lidoveckého poslance a lékaře Toma Philippa nejsou dlouhé služby novinkou. „Mám zkušenosti z mládí, kdy jsme v nemocnici sloužili několik nočních služeb v kuse,“ vzpomíná. Ostatně, není sám. Na poslancích, kteří pocházejí z medicínského prostředí obecně, není únava příliš znát. Kvůli obavě o zdraví kolegů chce ale Philipp na zdravotním výboru navrhnout „desatero, jak přežít Okamuru“. To by mělo radit, jak fyzicky co nejlépe zvládat dlouhá jednání, aby se stres nepodepsal na zdraví poslanců.

Více zde. 

Autor fotografie: Lukáš Bíba

kategorie Z médií