KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky mohlo spolupracovat s Marokem, říká Zd
Zpět

Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky mohlo spolupracovat s Marokem, říká Zdechovský (KDU-ČSL)

Přidáno 15. 5. 2022
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice proti Islámskému státu. Českou republiku zastupoval ministr zahraničí Jan Lipavský, který podpořil kolektivní úsilí v boji proti terorismu. Na toto jednání navázal ve čtvrtek europoslanec Tomáš Zdechovský, který se v Maroku sešel s předsedou Sněmovny reprezentantů Marockého království Rachidem Talbihem Alamim. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, že spolu řešili otázku bezpečnosti před terorismem, ale i dopady války na Ukrajině na občany EU a Maroka nebo také lidská práva.

Jak hodnotíte jednání ministrů zahraničí, kterého se zúčastnil i šéf české diplomacie?
Myslím, že bylo velmi konstruktivní. Ministři se shodli na pokračování v boji proti ISIS. K dosažení porážky je potřeba postupovat mnoha cestami – financováním boje proti terorismu, prevencí či bojem s dezinformacemi, respektive narativy šířenými v zemích podporující ISIS. Rozhodně je nutné posílit protiteroristické kapacity například v Iráku.

Je možné zastavit Islámský stát?
Společnými silami toho můžeme dosáhnout. Islámský stát stále představuje velkou hrozbu nejen pro civilizovaný svět. Globální koalice tomu může výrazně pomoci, je nutné koordinovat kroky, které napomohou k porážce. Ruku k dílu musí ale přiložit i země Afriky a Asie, kde tato teroristická organizace působí a kde páchá teroristické útoky.

 

O Islámském státu se však v poslední době moc nehovoří. Ať už kvůli jiným konfliktům, tak i kvůli utlumení jeho mezinárodních aktivit. Můžete tedy specifikovat, jakou konkrétní hrozbu aktuálně představuje?
Přestože se o této teroristické organizaci na veřejnosti příliš nemluví, tak její aktivity jsou pečlivě monitorovány bezpečnostními službami. Teroristické buňky působí například v Libyi, ale aktivní jsou i v jiných malých zemích. Nedávno byla malá skupina rozprášena v Bosně a Hercegovině. Pořád je tato teroristická organizace velmi nebezpečná, protože pořád má dostatek financí na své aktivity. Útoky provádí dál v afrických a asijských zemích.


Více zde. 
kategorie Z médií