KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Inga Petryčka (KDU-ČSL): Ursula von der Leyenová má naprostou pravdu. Teď ale musíme přejít od slov
Zpět

Inga Petryčka (KDU-ČSL): Ursula von der Leyenová má naprostou pravdu. Teď ale musíme přejít od slov k činům

Přidáno 23. 4. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

Evropa potřebuje podle kandidátky do Evropského parlamentu Ingy Petryčky (KDU-ČSL) novou šťávu. Stačí se podívat na vývoj HDP. Spojené státy utíkají Evropské unii o desítky procent a rozhodně se to nezlepšuje, spíše naopak. Byly přitom doby, kdy EU byla přinejmenším o krok napřed. Teď už nás dohání i Čína. Ve svém komentáři Petryčka zmiňuje, jak zachovat naši konkurenceschopnost. 

Evropským firmám se nedaří, jak by mohlo, respektive, jak se jim dařilo v minulosti, a my se musíme ptát proč. Je potřeba podpořit konkurenceschopnost a růst evropských firem na globálním trhu. Jak na to?

Méně byrokracie

Předně, je potřeba zásadním způsobem snížit byrokratickou zátěž firem. Všichni víme, o čem je řeč. A v takovém Německu to pociťují velmi bolestivě. To, když v minulém roce oznámil tradiční německý výrobce domácích elektrospotřebičů Miele odchod do Polska, nebo když svou centrálu přesunul z Německa do Švýcarska výrobce motorových pil Stihl. Zatím jsou to přesuny v rámci regionu, ale může být hůř. Proto je potřeba neprodleně zahájit proces snižování byrokratické zátěže a udělat revizi platných regulací.

Podpora digitalizace

Toto souvisí se zlepšováním infrastruktury; budování vysokorychlostních sítí, posilování kapacit datových center, zvyšování kyberbezpečnosti. Je to ale také o zpřístupnění úřadů přes internet, a to včetně evropských agend. Jde o to zjednodušovat firmám (a samozřejmě i občanům!) život. Pokud po nich byrokratický aparát něco vyžaduje, měl by jim umožnit vše vyřídit online, ale především si maximum podkladů zajistit samostatně díky propojenosti agend.

Více zde.

kategorie Z médií