KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Inga Petryčka (KDU-ČSL): Česko potřebuje modernizovat. Co to ale znamená?
Zpět

Inga Petryčka (KDU-ČSL): Česko potřebuje modernizovat. Co to ale znamená?

Přidáno 8. 5. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

NÁZOR / Podle dubnového průzkumu agentury Median si téměř 70 % českých občanů myslí, že Česko potřebuje modernizovat. To je dost přesvědčivé číslo. A já mezi tyto lidi patřím také. Podobný podíl lidí si podle stejného průzkumu myslí, že Česko potřebuje reformy a investice.

Dobrá zpráva v tomto směru je, že Evropská komise uvolnila platbu v objemu téměř 18 miliard korun, které mají posloužit na investice v rámci Národního plánu obnovy. Jsem za to ráda, neboť tyto finanční prostředky půjdou mimo jiné na rozvoj infrastruktury, digitalizace nebo vzdělávání. To jsou strategické oblasti, které musíme rozvíjet, aby se naše ekonomika dostala na lepší úroveň a Česká republika tak posílila svou konkurenceschopnost.

Domnívám se, že v tomto směru hrají zcela zásadní roli investice do výzkumu a vývoje. Průměr zemí OECD za rok 2022 byl v tomto ohledu 2,71 % HDP. V Česku to bylo 1,99 % HDP. A třeba v takovém Izraeli to bylo 5,55 % HDP. A to je ten důvod, proč mnozí k Izraeli vzhlížejí. Tento stát je lídrem (nejen) v oblasti IT bezpečnosti, ale také to jednoznačně přispívá k jeho schopnosti přežít v nestabilním regionu, kde se musí vyrovnávat s celou řadou bezpečnostních hrozeb.

 

Více zde

kategorie Z médií