KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hubáčková: Největším úspěchem by bylo, kdyby ukončení využívání uhlí nastalo v roce 2030
Zpět

Hubáčková: Největším úspěchem by bylo, kdyby ukončení využívání uhlí nastalo v roce 2030

Přidáno 29. 11. 2021
Ilustrační foto
irozhlas.cz

Senátorka za KDU-ČSL Anna Hubáčková je ve vznikající vládě koalic Spolu a Pirátů se Starosty kandidátkou na ministryni životního prostředí. V rozhovoru pro Radiožurnál řekla, že chce navázat větší spolupráci s ministerstvy zemědělství, dopravy i školství. Chtěla by i dřív zastavit těžbu uhlí a co nejrychleji zastavit jeho používání. Za úspěch by považovala, kdyby se tak stalo v roce 2030.

Pokud se opravdu dostanete na ministerstvo životního prostředí, co budou první kroky, které se chystáte dělat? Kterým tématům se budete věnovat jako první?
Rozdělila bych to do dvou oblastí. Jsou témata, která jsou strategická a přináší nám je Evropská unie a klimatické změny, které teď nikdo nezpochybňuje. Povodně, tornáda, eroze. Jde tedy o adaptace na tyto poměry a na nové klimatické podmínky. To je Green Deal (tzv. Zelená dohoda pro Evropu – plán na dosažení klimatické neutrality v Evropské unii do roku 2050 – pozn. red.).

Znamená to, jak se chovat v krajině tak, aby se nám její teplota nezvýšila o více než jeden a půl stupně – zatím ty vize vidíme do roku 2050. A toto je jedno z hlavních témat, které chci promítnout do práce ministerstva životního prostředí, pokud tedy nastoupím. Asi i rozšířit spolupráci s jinými ministerstvy.

Pak je část agendy, která je aktuální. Jsou to známé mediálně probírané kauzy, jako je například Bečva. Čistota a ochrana vod je můj takový celoživotní profesní cíl. Takže se budeme věnovat ochraně pitné vody, pokusíme se i ji legislativně ústavně zakotvit.

A samozřejmě dořešit některé případy, které jsou takto kontroverzní, jako je Bečva. Poučíme se z chyb. Pokusíme se chyby nejenom popsat, ale i zapracovat a vyhnout se jim do příště, aby taková havárie byla ojedinělá, nejlépe se vůbec nestávala. S kauzou se musím seznámit a nechtěla bych teď předjímat, jak dopadne, když je v šetření policie.

Více zde. 

kategorie Z médií