KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hubáčková: Energetické využití biomasy má pozitivní prvky
Zpět

Hubáčková: Energetické využití biomasy má pozitivní prvky

Přidáno 29. 12. 2021
Ilustrační foto
iuhli.cz

Jak vnímá nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) rizika unijního plánu Zelený úděl? Má představu jak nahradit uhlí, ze kterého se v České republice stále vyrábí více než 40 procent elektřiny a většina tepla? Dozvíte se to v rozhovoru, který Anna Hubáčková poskytla serveru iUHLI.cz.

V rozhovoru pro Český rozhlas jste řekla, že Green Deal znamená „…chovat se v krajině tak, aby se nám její teplota nezvýšila o více než jeden a půl stupně.“ Jenže pokud za oteplování planety může oxid uhličitý, záleží vývoj globální teploty především na Číně a pak ostatních státech G20. Čili Česko se může chovat ke krajině jakkoli lépe, nijak vývoj teploty neovlivní. Není na místě spíš otevřeně mluvit o potřebné adaptaci Česka na vyšší teplotu?
Prožíváme opravdu globální problém – oteplování. Týká se nás všech, velkých i malých států. A každý, byť jen nepatrný příspěvek, je velmi cenný. Stále platí: jednej lokálně, mysli globálně. A to znamená, že i Česko může a musí přispět. Samozřejmě je nutné naší krajinu připravit na vyšší teplotu, adaptace je nutná a Green Deal o ní také hovoří a my s tím v našich dotačních programech pracujeme.

Největším úspěchem by podle vás bylo ukončit využívání uhlí v roce 2030. Z uhlí však má republika asi 44 procent elektřiny a také dálkové i individuálně zajišťované teplo. K individuálnímu vytápění je navíc často používají nejchudší lidé. Čím bychom jej podle vás v průběhu osmi let stihli bezpečně nahradit?
Je třeba upozornit na to, že ani uhlí není úplně levný zdroj. To, co nás čeká, je obrovská technologická výzva a já jsem si vědoma, že to nejde udělat ze dne na den. Postupné nahrazování uhelných zdrojů jak pro výrobu elektřiny, tak pro výrobu tepla je ale nezbytné a docházet k němu bude. Musíme více podpořit alternativní zdroje energie a naše dotační programy s tím počítají. Po určitou dobu počítáme s využitím plynu a také vidím velký potenciál ve vodíku.

Více zde. 

kategorie Z médií