KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hrozbou pro Čechy nejsou! Jurečka (KDU-ČSL) o zaměstnávání Ukrajinců i příspěvku 12 tisíc za ubytová
Zpět

Hrozbou pro Čechy nejsou! Jurečka (KDU-ČSL) o zaměstnávání Ukrajinců i příspěvku 12 tisíc za ubytování

Přidáno 1. 4. 2022
Ilustrační foto
Blesk

Vezmou nám práci? Nezahltí naše školy a nemocnice? A kde vůbec lidé, kteří před válkou – a mnohdy i s malými dětmi - z Ukrajiny utekli, budou bydlet? Nejen o tom se Blesk bavil s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (41, KDU-ČSL). Jeho úřad by měl také začít v brzké době přijímat žádosti o příspěvek domácnostem, které u sebe Ukrajince ubytují. 

Viděli jsme záběry husarských kousků ukrajinských farmářů, kterak Rusům kradou techniku. Chci se zeptat: fakt traktor utáhne tank?
V pohodě ho utáhne.

Co byste teď poradil ukrajinským farmářům?
Naprosto stěžejní teď je, jak zemědělci na Ukrajině zvládnou ty jarní práce. U potravinářské pšenice zejména přihnojení a jak zvládnou zasít. Práce se zpozdí a nestihnou v optimálních termínech a už teď to bude znamenat nižší úrodu a vyšší ceny všude ve světě.

Nás by to postihlo taky?
Těmi tanky se v téhle extrémně těžké situaci bavíme, ale dotklo by se to celého světa. I nás. I když my budeme mít dobrou úrodu, protože ty ceny se stanovují globálně. Nás třeba ovlivňuje i výsledek žní na jižní polokouli.

Vláda má řešit protiinflační opatření, pomoc domácnostem s drahotou. S čím tam jdete?
Já se omlouvám, ale chci, aby se věci komentovaly až poté, co je projedná vláda (ve středu ráno rozhovor vznikal, později odpoledne kabinet rozhodl mj. o zvýšení životního i existenčního minima – pozn. red). Měli jsme koaliční jednání, kde jsme právě o těch krocích, které uděláme, mluvili. A my je uděláme v příštích týdnech tak, abychom pomohli snížit dopady inflace na nízkopříjmové skupiny obyvatel a zároveň i na tu nižší střední třídu. Uvědomujeme si, že ty dopady tady jsou, a nezavíráme před tím oči.

Více zde. 

kategorie Z médií