KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Home office není výhoda, ale nutnost. Lidovci jej chtějí uzákonit s jasnými pravidly
Zpět

Home office není výhoda, ale nutnost. Lidovci jej chtějí uzákonit s jasnými pravidly

Přidáno 2. 3. 2021
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

Písemná smlouva by nebyla nutná. Zaměstnancům by zaměstnavatelé museli hradit náklady na komunikaci a další náklady bezprostředně související s prací z domova. Mohlo by se jednat i o paušální částku. Nynější úprava práce z domova je podle předkladatelů kusá, přičemž koronavirová krize ukázala, že takzvaný home office není jen zaměstnanecká výhoda, ale mnohdy nutnost. "Je navíc jisté, že v nemalém rozsahu už institut home office zůstane platným nástrojem v pracovněprávních vztazích i po odeznění pandemie covidu-19," napsali ve zdůvodnění.

Návrh poslanců KDU-ČSL zjevně vychází z širší novely zákoníku, kterou předložila už v minulém volebním období bývalá vláda ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Sněmovna tehdy nedokončila druhé čtení předlohy, která tak s volbami takzvaně spadla pod stůl.

O práci z domova by mohl požádat i zaměstnanec. Na dohody o výkonu práce mimo pracoviště by se vztahovala podle návrhu dvoutýdenní výpovědní lhůta. V případě hrubého porušení povinnosti zaměstnancem by mohl zaměstnavatel dohodu zrušit do dvou dnů.

Zaměstnavatel by až na výjimky nesměl vyžadovat práci mezi 20:00 až 06:00 a o víkendech a svátcích. Na práci v noci a o volných dnech by se nevztahovaly v případě práce z domova zákonné příplatky. "Nepřiznáním příplatků za práci lze předpokládat, že zaměstnanci budou využívat spíše standardní pracovní dobu," stojí ve zdůvodnění.

Více zde.

kategorie Z médií