KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Historický moment. Z Jihomoravského kraje poprvé zamíří do Sněmovny lidovkyně
Zpět

Historický moment. Z Jihomoravského kraje poprvé zamíří do Sněmovny lidovkyně

Přidáno 12. 10. 2021
Ilustrační foto
brnenska.drbna.cz

Více než dvacet let trvalo, než se z jihomoravské kandidátky probojovala do Poslanecké sněmovny zástupkyně KDU-ČSL. Nyní lidoveckou tradici zlomila čtyřiačtyřicetiletá Marie Jílková, jež díky preferenčním hlasům poskočila z desátého místa na kandidátce koalice SPOLU až do dolní komory parlamentu. Naposledy se to povedlo Michaele Šojdrové v roce 1998. Tehdy ale současná europoslankyně kandidovala na Kroměřížsku, jež dnes spadá do Zlínského kraje.

Úspěch lidovecké političky, jež je radní pro sociální a zdravotní oblast v části Brno-střed, patří mezi největší překvapení letošních voleb. V koalici tvořenou zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL figurovala až na desáté příčce. Jenže absolventka brněnské politologie a sociální politiky obdržela 11 188 preferenčních hlasů, díky čemuž poskočila na šestou pozici a zajistila si poslanecký mandát. 

Je to pro mě velké překvapení. Myslím si, že roli sehrálo několik faktorů. Povedla se kampaň i mobilizace mladých voličů. Určitě k mému zvolení přispělo i video s hejtmanem Grolichem, které mělo až nečekaně velkou odezvu. Díky tomu jsem vešla do povědomí více lidí, kteří si začali více všímat mé práce na Brně-střed,“ připomíná politička původem z Vysočiny video, v němž si hejtman s nadsázkou utahuje z jejich krátkých vlasů. 

Více zde. 

kategorie Z médií