KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šimon Heller (KDU-ČSL): Problém s bezpečnostními prověrkami se projevil naplno
Zpět

Šimon Heller (KDU-ČSL): Problém s bezpečnostními prověrkami se projevil naplno

Přidáno 4. 2. 2022
Ilustrační foto
Právo

Skartaci materiálu BIS k vrbětickým událostem Kanceláří prezidenta republiky (KPR) řešili včera poslanci z bezpečnostního výboru. Pozvali si k tomu zástupce Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), Bezpečnostní informační služby (BIS) a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V případu je podle místopředsedy výboru Šimona Hellera (KDU-ČSL) ještě řada nevysvětlených věcí.

Jak dopadlo jednání o skartaci dokumentů BIS na Hradě?
Celé jednání bylo v režimu kategorie D, tedy důvěrné. Můžu říct, že podle informací, které jsme se na výboru jako členové dozvěděli, jsem rád, že jsme tento bod zařadili. V případu je řada věcí, které je třeba vyřešit. Na další výbor si zveme zástupce ministerstva vnitra z archivní a spisové služby. A chceme zástupce Hradu. Obecně platí, že velkým problémem, který se teď projevuje v plné síle, a projevuje se mnoho let, je absence bezpečnostních prověrek nejbližších lidí prezidenta.

Jak na vás působily výpovědi zástupců NBÚ, BIS a policie?
Jednali profesionálně. Ve veřejném usnesení jsme uvedli, že podle informací, které máme, jsme přesvědčení, že NCOZ a BIS postupovaly dle platného právního řádu. To je vše, co k tomu aktuálně můžu říct.

Můžete prozradit, jakým způsobem bylo podle BIS s tajnými dokumenty nakládáno?
Vzhledem k režimu D na toto nemohu odpovědět.

Co musí nastat, aby se NBÚ zabýval tím, jak na Hradě nakládají s utajovanými informacemi?​
Dnes jsme dali podnět ve smyslu doporučení nejenom NBÚ, ale i ministerstvu vnitra, a teď předpokládáme, že NBÚ učiní kontrolu. Naposled byla učiněna v roce 2018. My jako bezpečnostní výbor jsme deklarovali, že nás bude zajímat výsledek.

Více zde.

kategorie Z médií