KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL): Vždy musíme být o krok dva napřed
Zpět

Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL): Vždy musíme být o krok dva napřed

Přidáno 18. 3. 2022
Ilustrační foto
Proglas

Kolem 180 tisíc víz už udělilo ukrajinským utečencům ministerstvo vnitra.  Nejvíce lidí na útěku je podle statistik ministerstva v Praze, jde o více než 43 tisíc lidí. Na druhém místě je Středočeský kraj s 25 tisíci a následuje Jihomoravský kraj s 16 tisíci uprchlíky. O zvládání humanitární pomoci hovořil na Proglasu v pořadu 13+ hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). 

"Těžko se dá říct, že dochází kapacity ubytování. Vždycky říkám, že musíme být o krok dva napřed před tou vlnou lidí z Ukrajiny. Musíme už sice jít do nějakého horšího komfortu, ale tu kapacitu zatím vždycky budeme mít. Máme jak tu kapacitu v normálních penzionech a internátech za cenu, kterou stanovil stát, tak připravujeme a máme už k dispozici kapacitu v tělocvičnách," řekl Grolich.  

Počítá se i s přerozdělováním lidí mezi kraji, které už nápor hůře zvládají, a kraji, které ještě mohou nabídnout místo. Jaký v tomto ohledu plán do budoucna? 
Řekl bych, že to není ani tak o státu, jako o spolupráci mezi kraji. Situace je taková, že my jsme například ubytovali více lidí než v Praze, ale Praha už před časem oznámila, že má vyčerpané všechny kapacity a žádá ostatní kraje o spolupráci. Na jižní Moravě jsme na tom tak, že přestože jsme ubytovali nejvíce ze všech krajů, tak ostatní kraje nežádáme o pomoc, protože v nějakém časovém odstupu možná týdnu dvou na tom budou stejně.

Více zde. 

kategorie Z médií