KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hayato Okamura (KDU-ČSL): V romské komunitě jsou nesmírně důležité osobní vazby.
Zpět

Hayato Okamura (KDU-ČSL): V romské komunitě jsou nesmírně důležité osobní vazby.

Přidáno 28. 3. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

V tomto týdnu se konala společná schůze tří sněmovních podvýborů. Výbory se jednomyslně shodly na vyjádření solidarity s romskou menšinou a taky o odsouzení projevu nenávisti vůči Romům. Romská otázka je velký dluh české společnosti, říká také Hayato Okamura, člen zahraničního výboru a předseda podvýboru pro národnostní menšiny Poslanecké sněmovny. Ten o tomto tématu mluvil ve vysílání České televize.

Tak vy jste byl spolupořadatelem toho dnešního jednání a zkuste nám, prosím, tedy říct, jak tedy zní nebo ta definice protiromských postojů, co všechno zahrnuje?

„Je to sice právně nezávazná proklamace, ale samozřejmě s velkým symbolickým významem a s velkým potenciálem do budoucna. Jde o to, podpořit romskou menšinu ve smyslu boje proti její diskriminaci, která může od slov vyústit, jak nás učí historie až k násilí. Není náhodou, že přijetí této definice anticikanismu podpořila také federace židovských obcí. Už před několika lety byla v Poslanecké sněmovně přijata podobná deklarace definující antisemitismus. A tohle je další krok k podpoře lidskosti proti slovnímu i fyzickému násilí, nespravedlivé systémové diskriminaci určité komunity žijící v naší zemi," řekl ve vysílání Hayato Okamura.

„V romské komunitě jsou nesmírně důležité osobní vazby a osobní příklady. Takže jednoznačně správnou cestou je, že ti mladí Romové, mladé Romky, kterým se daří dosahovat vyššího vzdělání, veřejně vystupují. Velice oceňuju třeba to, že před několika měsíci právě takovouto skupinu úspěšně studujících mladých Romů přijal na Pražském hradě pan prezident Petr Pavel. A toto se samozřejmě v té romské komunitě šíří a víc a víc lidí," popsal Okamura.

Více zde od času 11:35

kategorie Z médií